Praha 2 si připomněla písně a umělce z dob před rokem 1989

foto Zpěvačka Eva Pilarová vystoupila 13. října 2019 v Divadle na Vinohradech v Praze na koncertě k 30. výročí listopadu 1989 nazvaném Časy se mění.

Praha - Městská část Praha 2 si dnes v Divadle na Vinohradech připomněla písně z období před rokem 1989. Koncert k 30. výročí sametové revoluce organizátoři nazvali Časy se mění. Navázali na vyprodaný koncert, kterým loni pod názvem Pocta českému swingu oslavili sté výročí vzniku republiky. I letos Praha 2 na jeho pořádání spolupracovala se zpívajícím kapelníkem Petrem Sovičem a jeho orchestrem Golden Big Band Prague.

"Kde jinde si vzpomenout na období roku 1969 až 1989 než na Praze 2? V roce 1969 na Praze 2 zemřel Jan Palach, bylo tam centrum disidentského hnutí spojené se jmény jako Benda, Havel, Němcová nebo paní Vlasta Chramostová, která byla v angažmá ve vinohradském divadle," řekl ČTK místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Večer před zaplněným hledištěm otevřela jazzová zpěvačka Jana Koubková českou verzí písně Boba Dylana Časy se mění známou z repertoáru tria Golden Kids. Stejný soubor tvořený Martou Kubišovou, Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem připomnělo skladbou Oh, baby, baby ženské trio Prima Time Voice.

Velký potlesk sklidil Martin Chodúr za skladbu Píseň o mé zemi, kterou v roce 1969 nazpíval na singl Karel Černoch. Ve stejném roce za ni na festivalu Bratislavská lyra získal zlaté ocenění. Píseň však následně zakázal komunistický režim. Cenzoři ji vyhodnotili jako nevhodnou narážku na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Karel Černoch musel ocenění a honorář vrátit.

Došlo i na další svého času zakazované písně. Například Olga Lounová za doprovodu Golden Big Band Prague zazpívala známou píseň Karla Kryla Anděl. Adam Mišík zaujal přednesem skladby Sluneční hrob známé z repertoáru jeho otce Vladimíra Mišíka. Ovace vestoje sklidila Eva Pilarová, která nadšeným posluchačům zazpívala svůj hit ze začátku 70. let Rodeo. Pořadatelé koncertu pozvali také například Janka Ledeckého, Petru Černockou, Václava Noida Bártu nebo čestného občana Prahy 2, písničkáře Jaroslava Hutku. Večerem spolu se Sovičem provázela moderátorka Daniela Písařovicová.

S událostmi roku 1989 je Praha 2 výrazně spjata. Průvod studentů se vydal z Albertova, v Praze 2 žil poslední československý a první český prezident Václav Havel, k Praze 2 se pojí i jméno Jana Palacha - přičemž takzvaný Palachův týden v lednu 1989 předznamenal pád komunismu. V neposlední řadě byla Praha 2 domovem mnoha významných členů Charty 77 i zakladatelů Výboru pro obranu nespravedlivě stíhaných.

"Listopadem 1989 vyvrcholilo dlouholeté úsilí aktivních disidentů, mnohdy obyvatel Prahy 2, které vedlo k definitivnímu probuzení občanské společnosti, pádu komunistické totality a ke svobodě občanské i umělecké,“ řekl místostarosta Prahy 2 pro kulturu Jaroslav Šolc, který si na koncertu Časy se mění zahrál na příčnou flétnu s jazzovým triem tvořeným Emilem Viklickým, Františkem Uhlířem a Josefem Vejvodou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď