Práce na infrastruktuře výstavy EXPO 2020 finišují a jsou "pod rozpočtem"

foto

Infrastruktura v areálu výstaviště EXPO 2020 v Dubaji je prakticky hotová. Všechny hlavní práce se chýlí k závěru, přičemž výše nákladů se zatím pohybuje pod plánovanou sumou. V rozhovoru se zpravodajským serverem Arabian Business to minulý týden uvedl hlavní manažer stavby Ahmad Chatíb. "V současné době jsme položili sto procent sítě silnic, kanalizací, telekomunikací, vody a elektřiny," upřesnil Chatíb.

Jakkoli jsou v tuto chvíli všechny silnice hotové, zatím postrádají poslední vrstvu. Tu získají spolu s vodorovným značením později tak, aby vše bylo před začátkem výstavy nové. V současné době probíhá terénní úprava celého areálu, z něhož muselo být před zahájením výstavby z něho odstraněno 4,7 milionu metrů krychlových zeminy. "Tři z pěti prostranství obklopujících budovy kolem centrálního náměstí Al-Wasl už jsou hotová, zbývající dvě budou dokončena do listopadu," doplnil Chatíb. V plném proudu jsou práce na tematických pavilonech - Udržitelnosti, Mobility a Příležitosti - a podle Chatíba mají být hotovy na přelomu roku.

Vzhledem k tomu, že hlavní práce už finišují, server se hlavního manažera zeptal, zda finanční stránka celého projektu probíhá podle plánu. "Ve skutečnosti máme v rozpočtu rezervy," odpověděl Ahmad Chatíb.

Podle rozpočtových dokumentů mají celkové kapitálové výdaje na EXPO 2020 činit v přepočtu 6,8 miliardy dolarů (téměř 160 miliard Kč). Server Arabian Business nicméně připomněl, že banka HSBC je odhaduje mírně vyšší, a to 8,9 miliardy dolarů. Zhruba 6,2 miliardy z toho připadá na investice do rozvoje měst a infrastruktury, což představuje 70 procent celkových nákladů.

EXPO 2020 se uskuteční od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Odhaduje se, že událost přiláká 25 milionů návštěvníků, přibližně 70 procent by mělo přijet ze zámoří.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď