PPF prodává 30procentní podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC

foto Ilustrační foto - Logo skupiny PPF u jejího pražského sídla na snímku pořízeném 18. dubna 2017.

Praha - Skupina PPF prodává 30procentní podíl v provozovateli sítí CETIN Group investičnímu fondu GIC s centrálou v Singapuru. PPF si ve skupině CETIN zachová majoritu 70 procent. PPF to uvedla na webu. Vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. Účastníci transakce se dohodli, že nezveřejní podrobnosti o její finanční stránce. Nový menšinový vlastník získá odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group.

"Jako dlouhodobý investor věříme, že sektor digitální infrastruktury dál významným způsobem poroste. CETIN, jako přední telekomunikační platforma ve střední a východní Evropě, má všechny předpoklady k tomu, aby měl prospěch z tohoto růstu," uvedl investiční ředitel GIC Ang Eng Seng. Dodal, že fond je odhodlán budovat dlouhodobé partnerství s vedením PPF a CETIN.

Podle PPF je transakce výrazem důvěry jednoho z nejvýznamnějších světových investorů ve strategii rozvíjet a provozovat rozsáhlé pevné a mobilní telekomunikační sítě a nabízet infrastrukturu jako službu operátorům na retailovém trhu. Generální ředitel CETIN Group Juraj Šedivý očekává, že se s novým partnerstvím firmě otevřou nové možnosti a příležitosti pro další růst.

CETIN vznikl v roce 2015 oddělením infrastruktury od telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Jako skupina funguje od roku 2020, kdy se oddělila infrastruktura od operátorů, kteří pod značkou Telenor působí v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku. Součástí telekomunikačního portfolia PPF jsou od roku 2018. Členové skupiny CETIN loni vykázali výnosy dohromady okolo 874 milionů eur, tedy přes 22 miliard korun, a zisk 157 milionů eur, v přepočtu zhruba čtyři miliardy Kč. Na český CETIN z toho připadá zisk téměř 2,5 miliardy korun.

GIC je globální investiční společnost založená roku 1981. Má investice ve více než 40 zemích.

"Nový strategický partner ve skupině CETIN podle nás znamená, že výrazně klesá či téměř zanikla šance na uvedení firmy v brzké době na veřejný trh. O této možnosti se již delší dobu spekulovalo," uvedl analytik J&T banky Milan Vaníček.

Transakce je podle zakladatele serveru Capitalinked.com Radima Dohnala důkazem, že PPF vidí tento sektor blízko vrcholu nebo se bojí regulatorních či daňových zásahů. "Pro takové případy je výhodné mít po svém boku vládní fond z prominentní země jako jedna z 11 zemí s ratingem S&P na úrovni AAA. Jestli je motivem pro PPF také potřeba přinést dodatečné zdroje do Home Credit, nevím, ale možné to je," řekl ČTK.

GIC uskutečňuje více konzervativní investiční politiku než jeho v Evropě známější sesterský vládní fond Temasek a patří mezi investičně nejvíce aktivní vládní penzijní fondy. "Zdá se, že konsolidace a zefektivňování telekomunikačních aktiv je u konce. To si myslím proto, že České Radiokomunikace patří fondu z britských ostrovů Guernsey, CETIN z asijského ostrova Singapur. Majetkové přesuny u operátora O2 či T-Mobile v příštích také nejsou vyloučeny," dodal Dohnal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď