Pozůstalí po obětech letu MH17 vypovídají u soudu, viní Rusko ze lži

foto Část rekonstruovaného boeingu letu MH17 na prezentaci závěrečné zprávy nizozemských vyšetřovatelů.

Amsterodam - Pozůstalí po 298 obětech letu MH17 sestřeleného v roce 2014 nad východní Ukrajinou začali vypovídat před soudem v Nizozemsku. Někteří z nich viní Rusko ze lži, jiní žádají potrestání viníků, aby našli klid. Obžalováni jsou čtyři lidé, kteří jsou podezřelí ze zapojení do pádu Boeingu 777 společnosti Malaysian Airlines. Mezinárodní tým vyšetřovatelů sestřelení letadla připsal proruským rebelům na východě Ukrajiny, Moskva odpovědnost odmítá. O průběhu procesu informovaly světové agentury.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před třemi roky dospěl k závěru, že letadlo Boeing 777 zasáhla ruská raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru kontrolovaného proruskými separatisty. Moskva a separatisté odpovědnost odmítají.

Na palubě osudného letu zemřelo 196 Nizozemců, proto se soud koná právě v této zemi, a to v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu. V následujících třech týdnech zazní stovky svědectví pozůstalých, kteří promluví buď osobně, nebo přes video, případně budou přečtena ze zaslaných materiálů. Jako první svědkyně vystoupila Ria van der Steenová, která při neštěstí ztratila otce a nevlastní matku.

"Lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že víme, že lžou," řekla před soudem van der Steenová a dodala, že cituje sovětského disidenta Alexandra Solženicyna. "Jsem plná touhy po pomstě, pocitu nenávisti, vzteku a strachu... Vím, že jsou mrtví a že už je nikdy neuvidím. Ale nemohu se s nimi definitivně rozloučit, dokud nebudou osoby zodpovědné za jejich smrt uznány vinnými za to, co provedly," dodala.

Kromě Nizozemců a dalších národností byla na palubě i řada Australanů. Australanka Vanessa Rizková přišla o oba rodiče, kteří se letem MH17 vraceli z dovolené v Evropě. Strůjci útoku podle ní "zaslouží trest za své nenávistné činy". "Jak by se cítili sami strůjci, kdyby šlo o jejich příbuzné? Jak by na to reagoval (ruský prezident Vladimir) Putin a jeho zkorumpovaná vláda?" ptala se Rizková, která u soudu svědčila přes videohovor.

"Ruské dezinformace, nedostatečné zapojení Ruska (do vyšetřování) a jeho popírání viny jsou omračující," uvedl James Rizk, bratr druhé svědkyně, uvedla agentura AFP.

"Jsem otec bez dětí, bezdětný otec. Stalo se tak před sedmi lety a bude tomu ve všech dalších letech," emotivně prohlásil Peter van der Meer, který v troskách letadla přišel o své tři dcery ve věku 12, 10 a sedm let.

Podle nizozemského práva mohou pozůstalí učinit před soudem prohlášení o dopadech, jaké na ně měla smrt jejich blízkých, aniž by byli předvoláni k výslechu, připomněla agentura AP. V příštích třech týdnech tak plánuje učinit okolo 90 lidí. Podle advokáta Petera Lagstraata, který zastupuje některé pozůstalé, jde - kromě verdiktu - o jeden z nejdůležitějších dnů pro příbuzné obětí, protože mohou hovořit k soudu, ale prostřednictvím soudu také k podezřelým a i k lidem zodpovědným za tragédii, ať už se skrývají kdekoliv.

Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila ruská raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Vyšetřovatelé minulý týden podle agentury Reuters vyzvali Rusko k poskytnutí informací o umístění rakety, která podle vyšetřovatelů sestřelila letoun.

Vyšetřování, které trvalo téměř šest let, vyústilo v obžalování Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova a Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Žádný z nich se soudu neúčastní, zastupovat se nechává jen Pulatov. Všichni se podle dostupných informací nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní trest vězení.

Jedním z hlavních podezřelých je Girkin, známý rovněž jako Strelkov. Bývalý důstojník ruské tajné služby FSB v povstaleckém Donbasu v době neštěstí působil jako "ministr obrany". Velkoruský monarchista a pravoslavný fundamentalista se později Moskvě znelíbil a byl povolán zpět do Ruska. Podle některých ruských médií následně organizoval nábor Rusů pro ozbrojené jednotky separatistů.

Dubinskij, údajný agent ruské armádní rozvědky GRU a šéf povstalecké rozvědky, si podle investigativní platformy Bellingcat objednal dodání komplexu Buk povstalcům. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Skupina Dubinského podle Bellingcatu sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské.

Pulatov byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel jejich průzkumnému praporu.

Předsedající soudce Hendrik Steenhuis stanovil termín 22. září jako možné datum vynesení verdiktu. Proces může ale také skončit v listopadu nebo v prosinci, uvádí AFP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď