Požáry ve Španělsku a Portugalsku mají už pět obětí

foto Lesní požár ve Španělsku na snímku z 16. července 2022. 

Madrid/Lisabon - Požáry ve Španělsku za týden zničily už přes 25.000 hektarů plochy a v neděli si vyžádaly první dvě oběti, jednou z nich je hasič a druhou farmář, informují místní média. Nejhorší je situace v provincii Zamora v regionu Kastilie-Léon, kde muselo opustit své domovy na 4000 lidí. V Portugalsku záchranáři nalezli uhořelý starší pár, který se snažil uprchnout před ohněm. Podle zdravotnických úřadů ve Španělsku a v Portugalsku vysoké teploty přispěly k úmrtí přes 700 lidí, napsala agentura EFE. Vážná je situace také v Katalánsku či Extremaduře.

Podle španělských zdravotnických úřadů zemřelo za posledních devět dnů v souvislosti s vysokými teplotami nejméně 510 lidí. V drtivé většině případů se jednalo o seniory ve věku nad 85 let. Španělská média dnes informovala také o několika případech, kdy na pracovišti kvůli vysokým teplotám zkolabovali zaměstnanci a po převozu do nemocnice zemřeli na zástavu srdce. Jednalo se například o metače v madridských ulicích či o rumunského dělníka ve skladě nedaleko hlavního města, kde podle ostatních pracovníků bylo až 46 stupňů. V červnu vysoké teploty přispěly k úmrtí nejméně 800 lidí.

První obětí nynějších lesních požárů ve Španělsku se stal podle deníku El País dvaašedesátiletý hasič, který nestačil utéct jako jeho ostatní kolegové před rychle se šířícím ohněm v provincii Zamora na severozápadě země v region Kastilie-León. V téže provincii našli dnes mrtvého devětašedesátiletého pastýře, který šel v neděli jako obvykle s ovcemi na pastvu a od večera byl pohřešován, uvedla televize RTVE.

Velmi komplikovaná kvůli vysokým teplotám a silnému větru zůstává situace v provincii Zamora, uvedly dnes večer úřady. Kvůli lesním požárům muselo opustit své domovy na 4000 obyvatel zhruba 20 obcí. Mezi evakuovanými je i 170 klientů místního pečovatelského domu. Kvůli požáru přerušila železniční společnost Renfe vlakové spoje mezi Madridem a Galicí na severu země.

Na severu Portugalska dnes odpoledne záchranáři nalezli v automobilu uhořelý starší pár, který se snažil uprchnout před ohněm, ale během útěku havaroval. "Nalezli jsme vůz zcela ohořelý," řekl starosta města Murça Mário Artur Lopes, podle kterého je situace v jeho obci dramatická a prostředky na boj s požárem nedostatečné. V pátek při pádu letadla, které se účastnilo hašení požárů, zahynul pilot. Dnes v Portugalsku bojovalo se šesti velkými požáry přes 1000 hasičů, napsala agentura AFP.

Soustrast pozůstalým vyjádřil na twitteru předseda španělské vlády Pedro Sánchez, který také ocenil práci všech, kteří téměř bez odpočinku bojují s požáry. Sánchez dnes navštívil jednu z postižených oblastí, a to provincii Cáceres v Extremaduře. V tomto autonomním regionu na západě země plameny zničily na 6000 hektarů porostů.

Španělský premiér dal četné požáry do souvislosti s klimatickými změnami. "Nesmíme ustoupit od našich závazků ke zmírnění změn klimatu, protože za všemi těmito vlnami lesních požárů jsou vlny veder," uvedl Sánchez. Řekl také, že od začátku roku požáry ve Španělsku zničily přes 70.000 hektarů porostu, což je téměř dvojnásobek oproti průměru za takové období v poslední dekádě. "Změny klimatu zabíjí, zabíjí lidi, naše ekosystémy a biologickou různorodost," uvedl španělský premiér.

Vlna veder ve Španělsku se dnes po týdnu zmírnila, ještě v neděli ale po celé zemi teploty přesahovaly 40 stupňů nebo se k této hranici blížily. V úterý se očekávají nižší teploty na severu; na jihu a na východě ale budou znovu atakovat 40 stupňů, uvedla meteorologická služba Aemet.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď