Požáry v Rusku už zachvátily přes milion hektarů lesů

foto Ilustrační foto - Lesní požár v Krasnojarském kraji na ruské Sibiři.

Moskva - Rozsáhlé požáry v Rusku už zachvátily přes milion hektarů lesů, oznámily dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na státní agenturu Avialesoochrana, která se zabývá leteckou ochranou lesů. Přes 300 požárů v nejrozlehlejší zemi světa tak hoří na rozloze srovnatelné s Jihočeským krajem. Nejhorší je situace v republice Sacha (Jakutsko) na Sibiři.

"K půlnoci moskevského času 16. července hořelo na území Ruské federace 307 lesních požárů na ploše 1,008.573 hektarů, které jsou aktivně hašeny," uvedlo tiskové oddělení Avialesoochrany.

Agentura eviduje v Jakutsku 134 lesních požárů na rozloze 858.653 hektarů. Požáry sužují mimo jiné rovněž Čukotku, Kamčatku nebo Irkutskou oblast. Za poslední den se podařilo uhasit 115 lesních požárů na rozloze přes 13.000 hektarů, dodala agentura.

Rusko do boje s ohněm vyslalo podle západních agentur rovněž armádní letadla a helikoptéry, které pomáhají hasit lesy nebo s přepravou hasičů a zásobováním v regionu. Celkem s ohněm bojuje přes 5800 lidí a mimo jiné čtyři desítky letadel, píše TASS. Situaci komplikuje vedro a silný vítr.

Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější, poznamenala agentura Reuters s tím, že v tundře na Sibiři panují nezvykle vysoké teploty. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. "Přírodní procesy způsobené klimatickou změnou jsou bohužel tak silné, že zažíváme požáry, které se dříve neodehrávaly," uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď