Požáry v Kalifornii mají 51 obětí, kolem stovky lidí se pohřešuje

foto Trosky muzea Gold Nugget v Paradise v Kalifornii, které bylo zničeno požárem.

Washington - Americké úřady dnes zveřejnily jména stovky osob pohřešovaných v místech rozsáhlých požárů na severu a jihu Kalifornie, které si vyžádaly 51 mrtvých a přes 50.000 lidí připravily o přístřeší. Podle agentury AP bylo v postižených oblastech zadrženo nejméně šest lidí obviněných z rabování.

Na jihu státu zemřeli tři lidé, na severu si živel vyžádal 48 mrtvých, oznámila policie. V jižních regionech Kalifornie se hasičům podařilo na některých místech plameny zastavit, jinde naopak oheň vzplál v místech, kde už byl dříve uhašen.

Příčiny ničivých požárů stále nejsou jasné. Podle agentury AP se objevily zprávy, že těsně před vznikem prvních ohnisek hlásily dvě trafostanice technickou poruchu. Někteří z postižených na severu Kalifornie už podali žalobu na místní energetickou firmu Pacific Gas & Electric.

Oheň, který hasiči poprvé zaznamenali 8. listopadu, zničil podle dosavadních statistik 7600 budov, velkou většinu ve městě Paradise, které mělo 27.000 obyvatel. S živlem stále bojují desítky speciálních vrtulníků a téměř 6000 hasičů. Plameny vypálily území o rozloze 544 čtverečních kilometrů, z jedné třetiny je oheň uhašen.

Z hlediska počtu mrtvých je požár v Kalifornii považován za nejhorší v dějinách tohoto státu na západním pobřeží USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď