Požárů bylo na přelomu roku víc než loni i před covidem, hlásí hasiči

foto Hasiči zasahují u požáru. Ilustrační foto.

Praha - Hasiči v Česku na přelomu roku vyjížděli k 286 požárům, což bylo více než loni i v letech před epidemií covidu-19. Proti loňsku požárů přibylo téměř o pětinu. Na požáry nejbohatší noc měli hasiči ve Středočeském a Moravskoslezském kraji a v Praze. Nejméně požárů bylo na Vysočině. Nejčastěji hořelo od zábavní pyrotechniky, škoda za prvních šest hodin nového roku je kvůli požáru ve sklárnách v Poděbradech téměř sedm milionů korun. Hasiči to dnes uvedli na svém webu.

Požáry tvořily asi tři čtvrtiny výjezdů mezi 20:00 na silvestra a dnešní šestou hodinou ranní. "Nárůst požárů oproti loňskému roku byl téměř dvacetiprocentní a od půlnoci téměř třicetiprocentní," uvedli hasiči. V prvních dvou hodinách po půlnoci operační střediska vyhlásila poplach celkem 186krát, což je téměř stejně jako za dva předchozí roky dohromady.

Loni evidovali hasiči mezi 20:00 na silvestra a 06:00 na Nový rok 225 požárů, při dalším proticovidovými opatřeními ovlivněném přelomu let 2020 a 2021 bylo požárů jen 86. Před epidemií koronaviru zaznamenali hasiči kolem silvestra 2018 celkem 176 požárů a o rok později 265 požárů.

"Největší podíl připadl na požáry v přímé souvislosti se zábavní pyrotechnikou, dále pak na požáry popelnic, kontejnerů, okrasných dřevin a trávy. Za prvních šest hodin nového roku se při požárech zranily tři osoby," uvedli hasiči k letošním silvestrovským oslavám. Škodu odhadovanou na pět milionů korun způsobil požár skladovací haly skláren v Poděbradech, zavinila ho pravděpodobně technická závada na elektroinstalaci. Ve Vřesině na Ostravsku hasiči společně s policisty zachránili z hořícího domu dva seniory, oheň poničil kuchyň a plynový kotel.

V Trutnově shořela v důsledku nedbalosti garáž se třemi motocykly. Škoda je milion korun, jeden člověk se při požáru zranil. Jednoho zraněného a půlmilionovou škodu si vyžádal požár garáže v Samotiškách na Olomoucku. Hasiči v noci zasahovali také ve Volšovech na Klatovsku u požáru pračky v rodinném domě. "Jedna osoba se nadýchala zplodin hoření. Škoda byla vyčíslena na 400.000 korun," uvedli. V Němčicích na Pardubicku hořela pergola, škoda je 750.000 korun. O silvestrovské noci hasiči vyjížděli také k dopravním nehodám nebo v Praze k lidem uvízlým na komíně a v lodičce na mělčině ve Vltavě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď