Příčinou požáru motorestu u D10 bylo vznícení sazí v komíně

foto Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19. listopadu, den po požáru. Škoda byla odhadnuta na 30 milionů korun.

Hlavenec (u Prahy) - Příčinou sobotního požáru motorestu u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy bylo vznícení sazí v komíně, zjistili dnes vyšetřovatelé. Hasiči požářiště stále hlídají, večer ho předají majitelům, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda.

"Došlo ke vznícení sazí v komínovém tělese, následně se požár rozšířil na střechu a celou budovu," uvedl mluvčí. Případem se bude dál zabývat policie. "Bude zjišťovat, kdy tam byl kominík, zda měl komín revizi a podobně," řekl Svoboda.

Dřevěná koliba s doškovou střechou byla před časem postavena na místě původního motorestu známého z filmu "Vrchní, prchni!" s Josefem Abrhámem v hlavní roli. Oheň dřevostavbu hodně poničil, zachránit se nepodařilo ani vybavení. Škodu hasiči odhadli na 30 milionů korun. "Prakticky se nepodařilo nic moc zachránit," uvedl mluvčí. Motorest má švýcarského vlastníka, český management nechtěl událost ani výši škody nijak komentovat.

Požár byl oznámen v sobotu hodinu před polednem, likvidovalo ho kolem 40 jednotek. Hasiči vyhlásili nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který využívají jen při mimořádných situacích. Důvodem byl nedostatek vody, kterou museli přivážet z několikakilometrové vzdálenosti. Ve směru na Prahu byla proto uzavřena dálnice, aby se cisterny mohly dostat na místo co nejrychleji. Situaci komplikovalo i to, že poblíž motorestu je benzinová čerpací stanice.

Přes noc na místě zůstaly už jen čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka, které vyhledávaly skrytá ohniska pomocí termokamery a dohašovaly je. Dnes hasiči požářiště hlídali do večerního příjezdu majitelů, kteří by si po určitou dobu měli zajistit další dozor.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď