Požár trávy zastavil vlaky u Tlumačova, na Mladoboleslavsku hořely louky

foto Kvůli požáru trávy a porostů u trati byla 7. srpna odpoledne přerušena železniční doprava mezi Hulínem na Kroměřížsku a Tlumačovem na Zlínsku.

Praha - Kvůli požáru trávy a porostů u trati byla dnes odpoledne přerušena železniční doprava mezi Hulínem na Kroměřížsku a Tlumačovem na Zlínsku. Obnovena byla po 17:00. Požár se rozšířil na asi tři kilometry na délku, řekl ČTK mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Na mnoha místech na několikakilometrovém úseku mezi Bakovem nad Jizerou a Bělou pod Bezdězem na Mladoboleslavsku hořely dnes odpoledne podél železniční trati louky a lesy. Hasiči se zhruba od 14:30 snaží zvládnout požár velkokapacitního seníku v Opatovci na Svitavsku.

Na Mladoboleslavsku hořely na více místech louky, hasil i vrtulník

Na mnoha místech na několikakilometrovém úseku mezi Bakovem nad Jizerou a Bělou pod Bezdězem na Mladoboleslavsku hořely dnes odpoledne podél železniční trati louky a lesy. Po 19:00 hořelo zřejmě již jen v lesní školce, hasiči ale ze vzduchu zkoumají, jestli nehoří ještě jinde, řekl ČTK jejich mluvčí Jaroslav Gabriel.

Požáry hasily dva vrtulníky a letadlo, na zemi bojovalo s požáry více než 100 hasičů, kteří mají k dispozici desítky vozidel. Na místo nyní dorazí dvoucestné vozidlo od drážních hasičů, které umí jezdit po kolejích. Hasiči následně zkontrolují plochu přímo z kolejí.

Zásah byl podle Gabriela rozdělený do několika událostí, u některých z nich zvýšili hasiči stupeň požárního poplachu na druhý ze čtyř možných. Mluvčí řekl, že pokud by hasiči požáry evidovali jako jednu událost, byl by zřejmě vyhlášen čtvrtý, tedy zvláštní stupeň poplachu.

V úseku Bakov nad Jizerou -  Okna je podle údajů na webu Českých drah zhruba od 14:15 přerušen kvůli požáru železniční provoz. Omezení se dotkne osobních vlaků i rychlíků, cestující musí využít náhradní autobusovou dopravu.

Požáry vznikly od projíždějícího vlaku, který měl závadu na brzdovém systému. Na místě bylo podle Gabriela zřízeno stanoviště, kde vrtulníky nabírají vodu. Jejich zásah byl podle něj velice rychlý, vrtulníky prováděly jeden shoz vody za druhým. K místu události bylo dopraveno také letecké palivo, aby vrtulníky nebyly limitovány jeho spotřebou.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý - zvláštní, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Kvůli požáru trávy byl přerušen provoz na trati u Tlumačova

Kvůli požáru trávy a porostů u trati byla dnes odpoledne přerušena železniční doprava mezi Hulínem na Kroměřížsku a Tlumačovem na Zlínsku. Obnovena byla po 17:00. Požár se rozšířil na asi tři kilometry na délku, řekl ČTK mluvčí hasičů Pavel Řezníček.

První hlášení o požáru u trati poblíž Tlumačova dostali hasiči v 15:15. Požár se pak rozšířil směrem na Hulín. Oheň se místy rozhořel do šířky 20 až 30 metrů.

Na místo bylo povoláno 12 jednotek ze Zlínského kraje, další dvě z Olomouckého kraje a jednotka drážních hasičů. "U jednotlivých ohnisek požáru tak v jednu chvíli zasahovalo až 17 kusů techniky a desítky hasičů," uvedl mluvčí.

Kvůli bezpečnosti hasičů byl kolem 15:45 obousměrně zastaven provoz na železniční trati mezi Hulínem a Otrokovicemi. "Díky rychlému nasazení velkého počtu jednotek se podařilo požár lokalizovat v 16:40. Následně byl s omezenou rychlostí obnoven také obousměrný provoz na železniční trati," doplnil Řezníček.

Po uhašení všech ohnisek požáru se kolem 18:30 hasiči postupně vrátili na své základny. "Jednotka drážních hasičů provedla závěrečný průzkum a po vyloučení dalšího nebezpečí byl v 18:45 provoz železniční trati plně obnoven. Krátce poté byla oznámena také celková likvidace události," řekl mluvčí. Na místě jsou vyšetřovatelé hasičů, kteří zjišťují příčinu požáru a výši škod.

Na Svitavsku hasiči stále likvidují požár velkokapacitního seníku

Hasiči se dnes zhruba od 14:30 snaží zvládnout požár velkokapacitního seníku v Opatovci na Svitavsku. Na místě se již vystřídalo 17 hasičských jednotek, střecha objektu se zřítila. Hasiči museli ochlazovat kravín v těsné blízkosti seníku a silážní věž, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Škoda na velkokapacitním seníku byla předběžně vyčíslena na 17 milionů korun, uvedla mluvčí. Příčiny požáru vyšetřovatelé zatím zjišťují.

Hasiči zřídili čerpací stanoviště z nedalekého rybníka. Pomocí nakladače vyváželi ohořelé balíky slámy a sena do silážní jámy a prolévali je vodou. Ve 22:30 nebyl požár stále lokalizován. "Na místě zůstává přes noc šest jednotek, ráno v 8:00 přijedou další a bude se pokračovat," řekl ČTK operační důstojník Hasičského záchranného sboru.

Pro obrovský žár se hasiči k požáru nemohli dostat. K likvidaci nasadili také výškovou techniku. Velitel zásahu nechal na místo přivolat i vrtulník, který však nepřiletěl, protože ve stejné době zasahoval u jiného požáru. Silnice v místě musela být uzavřena.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 21. května 2019

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď