Požár poblíž chorvatského Šibeniku je pod kontrolou

foto Požár nedaleko turistického resortu Zaton v Chorvatsku.

Záhřeb/Praha - Situace kolem požáru, který si ve středu v Chorvatsku vynutil evakuaci lidí z oblíbených turistických letovisek Zaton a Raslina nedaleko Šibeniku, se zlepšila. Oheň je pod kontrolou a je obklíčený ze všech stran, informovali dnes ráno podle listu Jutarnji list místní hasiči. V noci už nemusel být nikdo evakuován. Plameny zasáhly území o rozloze 33 kilometrů čtverečních. Klientů českých cestovních kanceláří (CK), které dnes ČTK oslovila, se situace nedotkla, uvedli zástupci kanceláří.

Také chorvatský ministr vnitra Davor Božinović dnes ráno v místní hasičské zbrojnici konstatoval, že situace je lepší než ve středu. Příznivější jsou podle něj i povětrnostní podmínky.

Panovaly přitom obavy, aby se oheň nepřiblížil k přímořské vesnici Tribunj, směrem k městu Vodice, kde je mnoho borových lesů.

Chorvatský hasičský svaz dnes ráno oznámil, že v noci na dnešek u obcí Zaton a Raslina bojovalo s ohněm více než 300 hasičů. Kolem 02:00 se jim částečně podařilo dostat požár pod kontrolu a dnes ráno se už plameny nešířily nekontrolovaně. Oheň je obklíčen ze všech stran, uvedl Chorvatský hasičský svaz (HVZ).

Do boje s živlem byly nasazeny i dva hasičské letouny Canadair. V oblasti byly kvůli požáru uzavřeny některé komunikace.

Ve středu byli evakuovaní lidé odváženi na člunech přes Šibenický záliv, respektive Prokljanské jezero v ústí řeky Krky. V Zatonu zachvátily plameny střechy několika domů, místního kostela a hasičské zbrojnice, hasičům se ale podařilo budovy zachránit.

Požár se nijak nedotknul klientů CK Travel Family, se kterou do Chorvatska odjede každoročně nejvíce Čechů. CK je podle své ředitelky Blanky Hrubé ale stále v kontaktu se svými delegáty na místě. V letoviscích Zaton a Raslina nemá zákazníky ani CK Čedok. Nejblíže ubytovaní jsou ve městě Vodice, kde je ale podle mluvčí CK Kateřiny Pavlíkové vše pod kontrolou a lidé pokračují v rekreaci bez omezení. "Pokud by se situace změnila, jsou klienti v kontaktu s delegátkou a aktuální informace předává i hotelový personál a bezpečnostní složky," dodala.

Lesní požáry jsou v Chorvatsku v době letních měsíců běžným jevem. V současné době jim nahrává dlouho trvající sucho, které postihlo prakticky celou jižní Evropu. Jen o minulém víkendu zničil požár nedaleko města Pula na Istrijském poloostrově 40 hektarů porostu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď