Povodně 2002: Hlasy s ročním odstupem

PRAHA 6. srpna (ČN/ČTK) - Přibližně před rokem došlo v České republice ke katastrofálním záplavám, které svým rozsahem překonaly i ty z roku 1997. Kromě obrazového zpravodajství byly reportéry ČTK pořizovány také zvukové záznamy výroků politiků, názorů odborníků a rozhovorů s lidmi, které velká voda vyhnala z domovů. Všechny tyto autentické zvuky vám s ročním odstupem přinášíme, abyste si připomněli, jak to tehdy celé probíhalo.

Kvůli dešťům některé jihočeské řeky dosáhly stupně obrožení, 7.8.2002
Jihočeské řeky po dlouhotrvajícím dešti prudce stoupají a některé z nich již dosáhly nejvyššího stupně povodňové aktivity, který znamená ohrožení. Hasiči již ráno evakuovali chatovou osadu v Borovnici na Českobudějovicku a dětský tábor v Ličově na Českokrumlovsku. Jak vypadá aktuální situace na jihočeských tocích sdělila ČTK Kateřina Štěrbová z Českého hydrometeorologického ústavu:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Kvůli záplavám na jihu Čech byly již evakuovány stovky lidí, 8.8.2002
Vytrvalé několikadenní deště způsobily rozvodnění řek zejména na jihu Čech. Nejvíce nyní ohrožuje své okolí řeka Malše, která se v úseku od přehrady Římov po České Budějovice vylila z břehů a vynutila si evakuaci několika set lidí. Záplavová vlna, která dnes ráno zasáhla České Budějovice, odřízla dopravní spojení mezi centrem a některými sídlišti. Na Písecku si záplavy dokonce vyžádaly lidskou oběť. Jihočeská hejtman Jan Zahradník popisuje dosavadní průběh evakuací:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Velká voda se z jižních Čech přesunuje na sever, 8.8.2002
Velká voda, která sužuje obyvatele břehů Vltavy a jejích přítoků Blanice, Malše a Lužnice v jižních Čechách, se celý den přesunuje na sever. Naplňuje se tak Orlická přehrada a kvůli vodě z Vltavy a Berounky čeká Prahu v noci druhý a k ránu třetí stupeň povodňové aktivity. V jiných částech Česka jsou sice také zvednuté hladiny řek, velké záplavy ale podle meteorologů nehrozí. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse zatím dobře fungují při řešení záplav jak záchranné složky, tak i orgány státní správy a samosprávy:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Meteorologové předpovídají na noc déšť, Čechám hrozí další povodně, 11.8.2002
Řeky na jihu a západě Čech, které se v posledních dnech vylily z koryt a způsobily největší letošní povodně, se vinou vydatných dešťů mohou již během noci znovu rozvodnit. Na velkou vodu se připravují obyvatelé a krizové štáby v povodí řek, vodohospodáři i správci přehrad vltavské kaskády. Operátora Povodí Vltavy Petr Maleček ČTK informoval o aktuálních opatřeních, které vodohospodáři připravují:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Hladiny většiny českých řek stoupají, nejhorší je situace v jižních Čechách, 12.8.2002
Vydatné srážky a rozvodněné řeky a potoky ráno pro dopravu prakticky uzavřely jihočeská okresní města Prachatice a Český Krumlov. Voda přerušila provoz také na některých tratích na jihu Čech. Na základě rozhodnutí hejtmana Jihočeského kraje byl dnes ráno svolán krizový štáb kraje. Arnošt Máče z krizového štábu ČTK informoval o aktuální situaci v Jihočeském kraji:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Hladina Vltavy stoupne v Praze až o dva metry, platí třetí stupeň, 12.8.2002
Vlivem deštivého počasí stoupá hladina Vltavy v Praze. Její úroveň vzroste večer v hlavním městě až o dva metry, což je proti normálu o tři a půl metru více. S výsledky jednání pražského krizového štábu seznámil novináře primátor Igor Němec:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Gross: Nynější povodně se rozsahem vyrovnávají těm z roku 1997 na Moravě, 12.8.2002
Současné povodně v jižních, západních a středních Čechách se svým rozsahem už vyrovnaly ničivým záplavám, které zasáhly Moravu v roce 1997. Většina vody tentokrát ale teče korytem řeky Vltavy. Pod vodou se ocitají i části hlavního města. Zaplaveny a bez proudu jsou některé oblasti Českých Budějovic, Vodňan, Bavorova, Protivína či Písku. Přitom stále vytrvale prší. Záplavy si od minulého týdne už vyžádaly sedmou oběť. Ministr vnitra Stanislav Gross věří, že následky letošní velké vody budou menší než před pěti lety:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Stoletá voda dorazila do Prahy, 13.8.2002
Pražskou Chuchlí již kolem sedmnácté hodiny protékalo čtyři a půl tisíce metrů krychlových vody za vteřinu, tedy množství, které plánovali vodohospodáři na 18:00. Jde se o více než stoletou vodu. Během zhruba půl hodiny se průtok zvýšil o dalších 200 kubíků. Krizový štáb hlavního města zatím ale neuvažuje o evakuaci Obyvatel Starého Města. Mluvčí Povodí Vltava Václav Báša ČTK informoval o aktuálním průtoku Vltavy Prahou:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Špidla poděkoval záchranářům, ale i ukázněným obyvatelům, 13.8.2002
Vláda schválila stav nouze, kterou premiér Vladimír Špidla vyhlásil v šesti krajích postižených ničivými povodněmi. Rozhodla také o uvolnění více než jedné miliardy korun z rozpočtu na odstranění následků záplav a nasazení tisícovky vojáků pro zajištění bezpečnosti. Špidla poděkoval všem, kteří se kvůli záplavám ocitli v tíživé situaci i těm, kteří jim pomáhají:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

"Únik chlóru ze Spolany neohrozil zdraví obyvatel", 15.8.2002
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek dnes navštívil zatopenou Spolanu Neratovice na Mělnicku. Chtěl zjistit, jak jsou před velkou vodou zabezpečeny objekty firmy zamořené rtutí a dioxiny. Nabyl přesvědčení, že únik těchto nebezpečných jedů do vody a okolního prostředí bezprostředně nehrozí. Novinářům pak řekl:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Oprava metra potrvá měsíce, škody mohou činit dvě miliardy korun, 15.8.2002
Škody, které povodeň způsobila pražskému metru, mohou dosáhnout jít do miliard korun. Zatopeno nebo vodou bezprostředně ohroženo je 17 stanic, tedy třetina metra. Mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy ČTK řekla, jaké stanice jsou nyní zatopeny:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Hladina Labe v Ústí je zřejmě na vrcholu, v Děčíně stále stoupá, 16.8.2002
Labe v Ústí nad Labem vystoupilo do výšky téměř dvanácti metrů a je zřejmě na vrcholu. Rozbouřená řeka naopak stále stoupá v Děčíně. Hladina by se ve městě při večerní kulminaci měla pohybovat na úrovni kolem 12 metrů. V Děčíně je zaplavené Staré město a pobřežní komunikace. Zatopeny jsou i oblasti podél Jílovského potoka a Ploučnice. Místostarosta Pavel Sinko dodává:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Před velkou vodou člověk neuteče, byl to strašný zážitek, 18.8.2002
První relativně klidnou noc za tento týden prožili ti obyvatelé Prahy, kteří se po evakuaci směli v sobotu vrátit do svých domovů. Po opadnutí vody začal v metropoli velký úklid. Vrstva zapáchajícího mazlavého bláta připomíná, kde všude před pár dny ještě tekla rozvodněná Vltava. Do některých ulic Prahy je však vstup nadále přísně zakázán kvůli nebezpečí zřícení domů či propadů chodníků. Právě v takové části hlavního města bydlí dvaasedmdesátiletá důchodkyně Marta Karlovská. Vzpomínka na průběh povodní jí podle jejích slov zůstane vyrytá v paměti do konce života:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Vzpomínka na rok 1997, 28.8.2002
První rodiny, které v roce 1997 velká voda vyhnala z domovů, se v těchto dnech začaly stěhovat do Vesničky soužití v Ostravě- Muglinově, kde budou společně bydlet lidé z romské i většinové populace. Ve Vesničce soužití stojí 15 dvojdomků. Náklady na jejich vybudování se pohybovaly okolo 60 miliónů korun.

Na pokrytí investic se kromě státu podílely i zahraniční a církevní organizace. Jedna z obyvatelek Liběna Kopková dodnes vzpomíná na události před pěti lety:
Přehrát / stáhnout zvukový soubor (formát MP3)

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď