Povodí Odry začalo upouštět přehrady v Jeseníkách a Beskydech

foto Ilustrační foto - Obyvatelům Ostravy teče z vodovodních kohoutků tvrdší voda než v některých jiných městech, protože je v ní více minerálů. Její podstatná část, přibližně třetina, totiž pochází z podzemních zdrojů. Ty jsou na několika místech přímo ve městě. Zbylé dvě třetiny dodávek tvoří voda z přehrad Šance (na snímku z 28. ledna) a Morávka v Beskydech a Kružberk v Jeseníkách.

Ostrava - Podnik Povodí Odry začal v těchto dnech upouštět přehrady v Jeseníkách a Beskydech. Připravuje se tak na případné jarní tání. Lidem v této souvislosti vodohospodáři nedoporučují vstupovat na zamrzlé hladiny přehrad. Led nemusí být dostatečně pevný. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.

"Všechny významné nádrže v povodí Odry mají nyní stupeň naplnění na úrovní 80 až 100 procent zásobního objemu," řekla. Dodala, že jak v Beskydech na údolní nádrži Šance, tak v Jeseníkách v kaskádě nádrží Kružberk - Slezská Harta na řece Moravici začalo snižování hladiny. Cílem je podle Vlčkové uvolnit okolo jedné pětiny zásobních prostor. "Uvolňujeme prostor pro následné zvýšení průtoků v případě vzestupu teplot a postupného odtávání sněhu z hor," řekla.

V této souvislosti vodohospodáři navíc lidem důrazně nedoporučují vstupovat na zamrzlou vodní plochu. "Led na nádržích i vzhledem k provzdušňování nemá dostatečnou pevnost a mohou být pod ním vzduchové kapsy vzniklé postupným klesáním hladin v nádržích," řekla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď