Povodí Moravy varuje před vstupem na led, je tenký a má se oteplovat

foto Ilustrační foto - Strážník z poříční jednotky Městské policie Brno Pavel Vrtěna měřil 28. února 2018 tloušťku ledu na zamrzlé Brněnské přehradě, kde nedlouho předtím pomáhal zachraňovat bruslařku, pod kterou se led prolomil. Vedle bruslení využívá mnoho lidí zamrzlou plochu k procházkám na hrad Veveří nebo si jen zkracují cestu na druhý břeh. Brněnská městská policie varovala před tím, aby lidé na nestabilní led vstupovali.

Brno - Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš několik centimetrů. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Petr Chmelař. V předchozích dnes sice mrzlo, v následujících dnech se má ale oteplovat.

"V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec," uvedl mluvčí. Upozornil také, že ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu.

Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. "Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí," uvedl mluvčí.

Vodní nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď