Povodí Moravy: Na Baťově kanále se snížily plavební hloubky

foto Ilustrační foto - Na Baťově kanále ve Starém Městě na Uherskohradišťsku zahájili 29. dubna 2017 plavební sezonu a otevřeli nové pevné molo v přístavišti.

Brno - Státní podnik Povodí Moravy dnes upozornil na snížení plavebních hloubek kvůli suchu. Opatrnosti je třeba na řece Moravě u Hodonína a na některých místech Baťova kanálu. Nepozornost vůdců plavidel může vést i k poškození lodí a člunů, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Vlivem dlouhotrvajícího sucha a extrémně nízkým průtokům v řece Moravě není podle mluvčího možné zajistit odpovídající plavební hladinu ve zdrži jezu Hodonín v celé délce vzdutí. "Hladina ve zdrži jezu Hodonín na Moravě je zaklesnuta přibližně o metr a nadále se dá očekávat pozvolný pokles," uvedl Chmelař. Je proto podle něj třeba dbát zvýšené pozornosti při plavbě a počítat se sníženou plavební hloubkou zejména u pevných přístavních hran (přístaviště Hodonín, Rohatec, Rohatec kolonie) a při křížení s opevněním ropovodu, který je přibližně 2,5 kilometru nad hodonínským jezem.

Sucho a nízké průtoky mohou podle mluvčího vést i k dočasným omezením plavby na říčních úsecích Baťova kanálu. Státní podnik tam zatím udržuje plavební hladiny, ale v důsledku zakolísání vodní hladiny v blízkosti jezů se může snižovat plavební hloubka v místech napojení kanálových úseků Baťova kanálu na říční úseky.

Správce vodní cesty proto vyzývá vůdce malých plavidel ke zvýšení pozornosti a opatrnosti při plavbě po Baťově kanálu, především při pohybu v rejdách plavebních komor (PK) přímo navazujících na řeku Moravu. Konkrétně jde o horní rejdu PK Spytihněv, dolní rejdu PK Staré Město a rejdy PK Kunovský les, PK Nedakonice, PK Uherský Ostroh, horní rejdu PK Veselí nad Moravou, dolní rejdu PK Vnorovy I a horní rejdu PK Vnorovy II.

Průtoky v jihomoravských řekách jsou kvůli dlouhodobému suchu výrazně podprůměrné. Kde to jde, nízký stav průtoků zlepšují nádrže, které odpouštějí více vody, než kolik do nich přitéká. Klesají proto i hladiny přehrad.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď