Povinné očkování je podle německého ministra zdravotnictví cesta z pandemie

foto Ilustrační foto - Očkovácí centrum v německých Brémách, 3. prosince 2021.

Berlín - Zavedení všeobecné očkovací povinnosti proti nemoci covid-19 je nejrychlejší cestou k porážce pandemie. Dnes to před německými poslanci ve Spolkovém sněmu prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Řekl také, že letošní rok rozhodne o tom, zda se koronavirus stane endemickým a zda se sníží jeho smrtnost.

"Vstupujeme do třetího roku pandemie, do roku, který bude rozhodující, ve kterém se rozhodne, zda se virus stane endemickým, zda bude rozsévat méně žalu a smrti," řekl Lauterbach. Poznamenal, že pro boj s pandemií má Německo prostředky v omezování kontaktů a především v očkování.

"Nejjistější a nejrychlejší cesta z pandemie v Německu spočívá v zavedení všeobecné očkovací povinnosti," řekl Lauterbach. "Povinné očkování je z lékařského hlediska vhodné. Otázkou ale je, zda je to morálně obhajitelné," uvedl. Ve smyslu kategorického imperativu německého filozofa Immanuela Kanta, který jej označil za základ přirozené morálky, to obhajitelné je, poznamenal ministr. "Pokud bychom očkování všichni odmítali, pravděpodobně bychom pandemii nikdy nepřekonali," dodal.

Povinné očkování společně s účinnými léčivy podle Lauterbacha pandemii zastaví. "Této možnosti bychom měli rozhodně využít," řekl. "Prostředky k zastavení pandemie máme k dispozici," dodal.

Německo prozatím uzákonilo povinné očkování zdravotníků, pečovatelů a záchranářů. Pokud nebudou do 15. března očkováni, nebudou smět své profese vykonávat. Kancléř Olaf Scholz chce povinné očkování rozšířit na všechny dospělé. Zda tomu tak nakonec bude, jasné není. I v rámci koalice totiž sílí hlasy, zda by nebylo vhodnější povinné očkování omezit jen na vybrané profese a také na věkové skupiny, například pro starší šedesáti, případně padesáti let.

Šéf poslanecké frakce SPD Rolf Mützenich počítá s tím, že hlasovat o všeobecné očkovací povinnosti by parlament mohl v březnu, příslušný zákon by pak mohl platit od dubna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď