Potter se stal fenoménem, ale nevytlačil z knihoven českých dětí jiné knížky

foto Ilustrační foto - Své sbírky předmětů na motivy příběhů kouzelníka Harryho Pottera připravuje sběratelka Andrea Vendolská na výstavu od 28. dubna do konce roku 2022 v Oblastním muzeu v Děčíně, 25. dubna 2022. Na snímku jsou knihy se zarážkou v podobě bradavického spěšného vlaku.

Praha - Knih o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, z nichž první vyšla před čtvrt stoletím 26. června 1997, se v České republice prodaly statisíce kusů. Přesto sedmidílná série příběhů chlapeckého kouzelníka nevytlačila z knihoven českých dětí jiné publikace. Pokud jde o oblíbenost žánrů, u mladších věkových kategorií posluchačů jsou nejpopulárnější pohádky, starší děti dávají přednost příběhům s prvky fantasy. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

"Žánr fantasy stále kraluje a je zvláštní, že se jeho prvky objevují i v příbězích pro úplně malé děti. Mají je rády třeba v příbězích o zvířátkách. Například vydavatelství Fragment nabízí řadu specifických příběhů o zvířatech, která v nich mají nějakou nadpřirozenou vlastnost," řekl ČTK programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller.

Ani nynější módní vlny žánrů jako sci-fi a fantasy neovlivnily přetrvávající popularitu knížek spisovatele a skautského vůdce Jaroslava Foglara. "Dnešní dítě z města příliš romantiky na vlastní kůži nezažije. Ve Foglarových knihách je ta romantika v zážitcích v přírodě nebo tajuplných městských uličkách. Chlapcům i děvčatům se hodně líbí také prvek věrného přátelství mezi jeho hrdiny. Foglar to navíc umí věrohodně popsat," podotkl Müller.

Trendem v dětské literatuře jsou i kreativní a interaktivní knihy, které čtenářům umožňují přímo se podílet na příběhu nebo které poskytují tipy a rady k dalším aktivitám. Tvořivé zapojení dětí umožňují podle vydavatelů publikace s vyškrabávacími obrázky, hrami nebo omalovánkami. "Z těch nejúspěšnějších z poslední doby to jsou Můj deník od Marty Jandové, Příručka pro moderní holky nebo 10 dobrodružných únikovek českého ilustrátora a komiksového kreslíře Honzy Smolíka," sdělil manažer nakladatelství Pikola Ondřej Beniš.

Zájem je i o dětskou populárně-naučnou literaturu v podobě encyklopedií. "Vlna zájmu o tuto literaturu se vrací v podobě jakýchsi "umělecko-naučných knížek", které jsou krásně ilustrované, zajímavě podané a pojaté jinak než wikipedie," uvedl Müller.

Atraktivní zůstávají knihy známé z filmového zpracování. Patří mezi ně i série komiksových románů Srdcerváči od Alice Osemanové, která má od dubna podobu seriálu na Netflixu. Z původní české tvorby pak dystopie Martina Vopěnky Spící město díky stejnojmennému filmu Dana Svátka z loňského roku. Podobně filmové zpracování zvýšilo zájem o knihu Ivy Procházkové Myši patří do nebe.

V poslední době roste zájem o audioknihy určené pro děti a mládež, které je možné poslouchat na počítači, mobilním telefonu, tabletu, nebo MP3 přehrávači. U dětí vítězí v tomto ohledu chytré mobilní telefony s bezdrátovými sluchátky. Zatímco ve školním roce 2018/2019 bylo vydáno 53 novinek, o rok později jich bylo 71.

Vznikají také různé způsoby, jak podpořit dětské čtenáře. Například v nakladatelství Fragment vyšel Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce právě pro začínající čtenáře. Projekt Mravenčí chůva podruhé připravil pro děti a rodiče aktivitu nazvanou Pročtené léto. Dětem, rodičům i učitelům či knihovníkům přiblíží každý prázdninový týden řadu tipů pro letní čtení k vybraným tématům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď