Potíže s kůží – u cílené léčby se objevují

foto Dívka podstoupila bezplatné preventivního vyšetření na výskyt rakoviny kůže - melanomu.

Počet nemocných léčených pro zhoubné onemocnění cílenou léčbou v poslední době narůstá. Tato metoda je velmi šetrná, účinná a přináší naději na delší přežití. Avšak i ona může mít vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří kožní reakce.

Potíže s kůží – u cílené léčby se objevují

Počet nemocných léčených pro zhoubné onemocnění cílenou léčbou v poslední době narůstá. Tato metoda je velmi šetrná, účinná a přináší naději na delší přežití. Avšak i ona může mít vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří kožní reakce.

1. Exantémy 

Nejčastěji můžeme z kožních vedlejších účinků pozorovat tzv. exantémy. Jedná se o ložiska, která mohou splývat až v mapovité okrsky. Často svým vzhledem imitují akné (červené pupínky s bělavým pupínkem ve středu). Typická lokalizace je v obličeji, na vnitřní straně paží a hýždí, na bocích, hrudi a zádech. K těmto projevům dochází nejvíce na začátku léčby, obvykle kolem 8.–10. dne. Pokud je vyrážka malá, obvykle sama odezní. Při zhoršení či velké reakci je vhodné informovat svého onkologa a vyhledat kožního lékaře.

2. Suchost kůže

Při dlouhodobém užívání biologických preparátů někdy dochází k zvýšené suchosti pokožky, která šupinatí, svrašťuje se a svědí. Je to běžná reakce na léčbu, preventivně stačí pokožku promašťovat nedráždivými, neparfemovanými krémy.

3. Záděry a horší hojivost

K těmto projevům dochází spíše při dlouhodobější léčbě, v řádu měsíců, nikoli dní. Nejčastěji vznikají bolestivé praskliny v okolí nehtů na rukou a na nohou. I zde je důležité silně promašťovat pokožku, aby nedocházelo k velkému pnutí a k puklinám. Pokud už se tak stane, je vhodné vydezinfikovat okolí a příp. prst zalepit, aby kůže dále nepraskala.

4. Další problémy

Sem patří tzv. paronychia (záněty v oblasti nehtového lůžka, nejvíce na palcích nohou), porucha růstu vlasů či řas apod.

Prevence pomáhá

Přestože výčet projevů kožních komplikací při cílené léčbě je velký, je třeba si uvědomit, že se jedná o málo závažné komplikace, které nijak neohrožují pacienta na životě. Obecně je tato terapie mnohem lépe snášena než chemoterapie, a navíc je úspěšnost výborná. Aby se předešlo kožním komplikacím, je doporučováno:

  • preventivně promazávat pokožku,
  • neužívat parfémovanou kosmetiku,
  • neslunit se, a když už, používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem.

http://www.cilena-lecba.cz

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 13. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď