Potápěči našli u italských břehů vrak galeony z 16. století

foto Potápěč v moři. Ilustrační foto.

Řím - Dva italští potápěči našli poblíž ligurského letoviska Portofino vrak lodi, kterou by podle historiků mohla být slavná obchodní galeona Santo Spirito, jež ztroskotala v roce 1579. Informovala o tom italská média. Pokud se hypotéza potvrdí, půjde o vůbec první vrak z 16. století, který byl kdy v Itálii objeven.

Zbytky trupu plavidla objevili potápěči už v únoru v hloubce 50 metrů. Nález ohlásili památkovému úřadu a ten místo pečlivě prozkoumal. Podle památkářů je pravděpodobné, že jde o vrak lodi Santo Spirito, jednoho z největších italských plavidel té doby.

Galeona se potopila za špatného počasí u ligurského pobřeží po cestě ze Španělska a na palubě tehdy měla cenný náklad drahých látek, šperků a zbraní. Také kvůli tomu hledači pokladů po vraku intenzivně pátrali už od 70. let minulého století.

"Když se podaří takovýto nález, pak se nesmíte nechat unést na vlně nadšení a musíte spoléhat na vědecké analýzy," uvedla zástupkyně památkového úřadu, historička umění Alessandra Cabellaová. Podle ní se proto nyní odborníci budou snažit nález datovat pomocí karbonové metody, vrak bude zkoumat i mezinárodní tým, v němž jsou experti na historii stavby lodí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď