Poštovní volba potvrdila Lascheta jako nového šéfa německé CDU

foto Ilustrační foto - Nově zvolený šéf německé CDU Armin Laschet na sjezdu strany v Berlíně 16. ledna 2021.

Berlín - Novým předsedou německé vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové je s konečnou platností potvrzen premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Jeho elektronické zvolení z uplynulé soboty potvrdilo následné korespondenční hlasování, jehož výsledek dnes oznámil generální tajemník strany Paul Ziemiak.

CDU kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnila elektronický volební sjezd, který do čela strany vybral Lascheta. Z právních důvodů museli ovšem delegáti svou volbu potvrdit ještě korespondenčním hlasováním. To ale byla jen formalita, neboť všichni uchazeči o předsednický post ujistili, že elektronickou volbu uznávají.

V elektronické volbě, která měla dvě kola, Laschet porazil šéfa zahraničního výboru Spolkového sněmu Norberta Röttgena a bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze.

V rozhodujícím druhém kole elektronické volby podpořilo Lascheta 521 delegátů a Merze 466. Hlasovat mohlo 1001 delegátů, ne všichni se ale volby zúčastnili. V následném korespondenčním hlasování, jehož výsledek byl oznámen dnes, dostal Laschet 796 z 980 odevzdaných hlasů.

Laschet po svém dnešním potvrzení ve funkci předsedy CDU prohlásil, že výsledek korespondenčního hlasování je důkazem jednoty strany, protože mu hlas dali i ti, kteří se v elektronické volbě postavili za Merze a Röttgena. "Tento výsledek je signálem jednoty unie. Jsem si také dobře vědom své odpovědnosti," řekl Laschet.

Nový předseda, který ve straně patří k liberálnímu křídlu, dnes opět ujistil, že jeho cílem je stranu nejen vést, ale i spojovat. "Pro mě je důležité, aby byly naše kořeny viditelné - ty křesťanskosociální, liberální i ty konzervativní," dodal.

Agentura Reuters dnes podotkla, že Laschet zastává v několika klíčových oblastech podobné postoje jako Angela Merkelová - například ve vztazích s Ruskem. V rozhovoru pro přední německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) řekl, že je pro dostavbu plynovodu Nord Stream 2, píše Reuters. Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek vyzvali země Evropské unie k zastavení stavby plynovodu z Ruska kvůli zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle Lascheta otázka plynovodu s Navalným nesouvisí. Zároveň jeho zatčení v rozhovoru, jenž bude publikován v sobotu, odsoudil.

Laschet nyní může pomýšlet na kancléřskou kandidaturu pro nadcházející zářijové parlamentní volby, v nichž se již Merkelová o pátý mandát ucházet nebude. Za hlavního Laschetova soupeře analytici pokládají bavorského premiéra Markuse Södera, který vede Křesťanskosociální unii (CSU), což je bavorská sesterská strana CDU. O tom, koho si tradiční koalice CDU/CSU jako kandidáta na kancléře vybere, se rozhodne v nadcházejících týdnech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď