Postapokalyptický film Vesper doprovodil dron, jeden z jeho hrdinů

foto Druhým dnem pokračuje 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. 2. července 2022, Karlovy Vary. Delegace k soutěžnímu filmu Vesper (Litva, Francie, Belgie).

Praha - V Karlových Varech začal v sobotu na festivalu boj o Křišťálový glóbus, diváci a porota viděli dva evropské snímky z hlavní soutěže. Ve světové premiéře byl večer ve Velkém sále hotelu Thermal uveden koprodukční snímek Vesper, dystopické drama z blíže neurčené budoucnosti, o němž dramaturgové festivalu mluví jako o nejvíce žánrovém snímku v letošní soutěži.

Početnou delegaci, která na červený koberec přijela ve čtyřech autech, doprovodil před hotelem i v sále speciální dron. Ten má ve filmu důležitou roli a je vlastně jedním z jeho protagonistů.

Vesper je film natočený v koprodukci Litvy, Francie a Belgie. Velkofilm, také jeden z nejdražších v soutěži, má výrazný výtvarný koncept, silné herecké výkony a nápaditou hudební složku. Třináctiletá titulní hrdinka Vesper žije ve zdevastované krajině v domě se svým paralyzovaným otcem, je obklopena různým nebezpečím a především se musí postarat o obživu pro ně oba.

Film vypráví o době následující potom, co se lidstvo pokusilo zabránit ekologické katastrofě tím, že začalo investovat do genetických manipulací, což se ale nepovedlo. Lidem se nedostává potravin a žije v několika více či méně privilegovaných skupinách. Vesper jednoho dne najde v lese záhadnou ženu a začne doufat ve změnu.

Film natočili litevská režisérka Kristina Buožytėová a francouzský režisér Bruno Samper. Hrají v něm z velké části mladí herci, starší generaci zastupuje britský herec Eddie Marsan, kterého festivalové publikum zná mimo jiné z jedné z festivalových znělek, kde ztvárnil před dvěma desítkami let promítače. Za doprovodu rodičů přijela vedle něj na premiéru i představitelka titulní role Raffiella Chapmanová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď