Pošta začala prodávat známky s postavami Zikmunda a Hanzelky

foto Sté narozeniny cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda připomene speciální edice známek České pošty, které uctí i Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Příležitostný poštovní aršík nazvaný Století Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda (na snímku) vyjde v den Zikmundových narozenin 14. února 2019.

Praha - Na oslavu stých narozenin Miroslava Zikmunda Česká pošta ode dneška prodává příležitostný aršík dvou poštovních známek. Podobiznami cestovatelů uctí také Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Autory výtvarného námětu jsou grafička Eva Hašková a ilustrátor Jan Maget, rytinu vytvořil Václav Fajt.

Aršík s nominální hodnotou 90 korun obsahuje známky s postavami cestovatelů. Na pozadí známky je schematicky naznačena trasa výprav Hanzelky a Zikmunda v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst.

Rozměr aršíku je 203 krát 153 milimetrů. Známky o rozměru 30 krát 88 milimetrů bude možné zakoupit i jednotlivě za 45 korun.

Zikmundův přítel Štěpán Rusňák v České televizi upozornil, že na známkách vychází pouze osobnosti, které už nežijí. Pravidlo se nevztahuje na prezidenty a papeže. V Česku byly v minulosti tři další výjimky. Na známce se ještě za svého života objevil kosmonaut Vladimír Remek, gymnastka Věra Čáslavská a po překvapivém triumfu hokejového týmu na olympiádě v Naganu také brankář Dominik Hašek.

Zikmund a Hanzelka společně navštívili přes 80 zemí. Ve světě proslavili bývalé Československo a vozy Tatra. Oba získali řadu vyznamenání, například Cenu Egona Erwina Kische v roce 1993 a medaili Za zásluhy v roce 1999 od Václava Havla. V roce 2014 prezident Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Zikmundovy narozeniny se letos slaví na několika místech v Česku. Plzeň věnovala Zikmundovi městský ples nesoucí heslo Po stopách legendy. V Plzni také v neděli 17. února začne v kulturním centru Papírna výstava projektu Zikmund 100, kdy Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali stopy Hanzelky a Zikmunda na cestách po Blízkém východě, Indii, Nepálu a dalších zemích. Výstava se v létě přesune do Zlína, kde také na filmovém festivalu budou promítnuty filmy Zikmunda a Hanzelky. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vystavuje soubor uměleckých děl inspirovaných životem a dílem českých cestovatelů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď