Pošta vydala známku k 60 letům Semaforu, autorem je Suchý

foto Česká pošta vydala novou příležitostnou poštovní známku s názvem 60 let divadla Semafor. Motivem známky jsou siluety, které představují osobnosti a formy charakterizující tvorbu oblíbeného pražského divadla. Autorem výtvarného návrhu známky je zakladatel divadla Jiří Suchý.

Praha - Česká pošta vydala novou příležitostnou poštovní známku s názvem 60 let divadla Semafor. Motivem známky jsou siluety, které představují osobnosti a formy charakterizující tvorbu oblíbeného pražského divadla. Autorem výtvarného návrhu známky, obálky prvního dne vydání a příležitostného razítka je zakladatel divadla Jiří Suchý, rytcem obálky prvního dne Jaroslav Tvrdoň.

Fotogalerie

Nominále vydávané známky je zastoupeno písmenem "A", které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní, tedy 19 Kč. Známku vytiskla Poštovní tiskárna cenin technikou plnobarevného ofsetu nákladem 500.000 kusů a zájemci si ji mohou koupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, vybraných poštách a na webových stránkách České pošty.

Motivem obálky, vycházející společně se známkou v nákladu 3400 kusů, je múza v charakteristickém podání Jiřího Suchého. Razítko prvního dne znázorňuje buřinku a slamáček, které byly typickou součástí divadelních kostýmů Suchého a Šlitra. Společně se známkou vychází i speciální sběratelský komplet s rozšířenými informacemi k emisi, včetně nalepeného čtyřbloku známek s otisky razítka prvního dne vydání a vloženého shodně číslovaného příležitostného tisku. Cena kompletu opatřeného hologramem je 210 Kč.

"Já mám ke známkám zvláštní vztah, protože je sbírám. Vytvořit tuhle známku nebylo jednoduché. Vytvořený návrh jsem si vždy zmenšil a to, co jsem nakreslil, jsem vyhodil a nakreslil znovu. Až jsem došel k takovému zjednodušení, které v miniatuře vypadalo jakž takž přijatelně. Tak doufám, že se bude známka líbit," řekl Suchý novinářům.

Divadlo SEMAFOR (SEdm MAlých FORem) založili Jiří Suchý a Jiří Šlitr, v čele skupiny herců, zpěváků, hudebníků a výtvarníků, v roce 1959. Po první premiéře hry Člověk z půdy, se z divadla takřka přes noc stal hudební a divadelní fenomén.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď