Pošta uzavřela 124 poboček, u fungujících omezí otevírací dobu

foto Česká pošta - ilustrační foto.

Praha - Česká pošta eviduje k dnešku kvůli koronaviru 124 zavřených poboček z celkem 3200. Nejvíce jich je v Pardubickém, Olomouckém a Středočeském kraji a v Praze. Jedna pošta v Přerově naopak již znovu otevřela. Od čtvrtka pošta omezí otevírací dobu fungujících poboček, budou zavírat nejpozději v 16:00. Mezi 10:00 a 12:00 budou pošty otevřené jen pro seniory nad 65 let. Od soboty se také ruší víkendový provoz. Rozhodl o tom krizový štáb podniku. ČTK to řekl mluvčí Matyáš Vitík.

Provozovatelé pošt Partner dostali od České pošty doporučení zavést stejné opatření. Omezení otevírací doby, stejně jako víkendový provoz, je v jejich kompetenci.

"Všechny pobočky budou o sobotách a nedělích pro veřejnost uzavřeny.  Na základě dnešního jednání vlády budou pobočky od 10:00 do 12:00 hodin zpřístupněné pouze občanům nad 65 let. Žádáme všechny ostatní klienty, aby respektovali toto rozhodnutí krizového štábu České pošty," uvedl Vitík.

Pošta zároveň požádala veřejnost, aby její pobočky navštěvovala pouze v nejnutnějších případech a aby omezila nakupování v e-shopech na věci, které nutně v současné době potřebuje. Balíkový provoz na poště se tento týden zvýšil proti konci února o pětinu.

Od čtvrtka přestane pošta přijímat zásilky z Číny, Izraele, Íránu, Jižní Koreje, Arménie, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Kypru a Gruzie a zároveň do těchto zemí zásilky doručovat. "Vyzýváme občany, aby nenakupovali zboží na zahraničních e-shopech v těchto zemích a ani si nenechali z těchto zemí od jiných odesilatelů nic zasílat. Z daných lokalit do České republiky s největší pravděpodobností v následujícím období zásilky ani neodejdou. Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace nevylučujeme rozšíření seznamu zemí, kam Česká pošta nedoručuje a odkud zásilky do České republiky nepřichází," doplnil Vitík.

V úterý pošta oznámila, že jeden z útvarů na pražské centrále v ulici Politických vězňů byl nákazou koronavirem zasažen. Nákaza se potvrdila i v nejvyšším managementu společnosti.

Pošta bude doručovat zásilky s rouškami adresátům zdarma

Česká pošta začne od čtvrtka doručovat zásilky s ochrannými rouškami bez poštovného. Podmínkou je, že odesilatel nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze ve formě dobírky. Informovala o tom v tiskové zprávě. Zároveň vyzvala lidi, aby roušky věnovali i svým pošťákům a pošťačkám, kteří jich mají velký nedostatek.

"Celá společnost se potýká s nedostatkem roušek. Lidé je šijí doma a solidárně nabízí těm, kteří je potřebují. Odpuštění poštovného je to nejmenší, jak teď můžeme pomoci," uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

Zásilka s rouškami musí být v průhledném obalu, musí být označena poznámkou "ROUŠKY", adresa adresáta i poznámka musí být na zásilce umístěny a připevněny tak, aby byly čitelné a umožňovaly běžnou manipulaci se zásilkou po celou dobu přepravy. Pokud bude mít zásilka délku nejvýše 35,3 centimetru, šířku do 25 centimetrů a tloušťku nejvýše dva centimetry, bude ji možné vložit do běžné domovní schránky. Maximální rozměry jsou: délka nejvýše 240 centimetrů a součet všech jejích tří rozměrů nesmí přesahovat 300 centimetrů. Zásilka musí být podána na přepážce pošty, nikoli vhozena do poštovní schránky.

S ohledem na současný maximální důraz na minimální kontakt mezi obyvatelstvem budou zásilky zasílány jako obyčejné zásilky, které je možné doručit vložením do domovní schránky nebo doručením bez nutnosti stvrzení převzetí zásilky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď