V Praze rokuje sněm TOP 09, vybere nástupce za Kalouska

foto V Praze začal 25. listopadu dvoudenní celostátní sněm TOP 09. Na snímku zleva dosavadní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, europoslanec Jiří Pospíšil a čestný předseda strany Karel Schwarzenberg.

Praha - Další směřování TOP 09 a volba jejího nového vedení jsou tématy dvoudenního sněmu této strany, který se sešel dnes dopoledne v pražském hotelu Don Giovanni. Nového předsedu vyberou delegáti v neděli, dnes mají vyslechnout zdravice hostů a zprávu končícího předsedy Miroslava Kalouska. Na sněm zavítal například předseda ODS Petr Fiala, místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan nebo předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

V podkladech pro sněm se Kalousek, který nebude předsednické křeslo obhajovat, v úvodu vrací k výsledkům nedávných sněmovních voleb. "Jsem přesvědčen, že pokud by byla vyslyšena má výzva ke společnému postupu politických sil od středu doprava, výsledek by byl lepší pro všechny tyto subjekty," píše Kalousek.

Podle něj se málo připomíná, že strana uspěla v senátních volbách. "Naše zastoupení v horní komoře v době, kdy se nahlas hovoří o možnostech obcházení principů parlamentní demokracie, nabývá na významu," uvedl.

V úvodu promluvila k delegátům například starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Řekla mim jiné, že práce pražských komunálních politiků této strany přispěla k tomu, že se TOP 09 vůbec dostala do Sněmovny. Proto doporučila straníkům, aby se soustředili právě na nadcházející komunální volby, které se uskuteční v příštím roce.

V podkladech pro sněm se uvádí, že za tři čtvrtletí letošního roku hospodařila strana se ztrátou 16,2 milionu korun. Pro celý letošní rok očekává účetní ztrátu 11 milionů. Ztrátu 18 milionů vykázala i za loňský rok.

Zatímco v roce 2013 skončila TOP 09 čtvrtá ve sněmovních volbách s výsledkem 11,99 procenta hlasů a 26 mandáty, letos skončila osmá s 5,31 procenta hlasů. Ve Sněmovně má nyní sedm mandátů. Kalousek ale doufá, že i přes tento volební výsledek bude strana po obdržení příspěvku za volební hlasy stále v černých číslech.

Bělobrádek: TOP 09 byla vůči KDU-ČSL někdy příliš agresivní

V minulých letech zaznívalo ze strany TOP 09 vůči KDU-ČSL mnoho věcí, které byly zbytečné, agresivní a které neměla ani jedna ze stran zapotřebí. Na dnešním sněmu TOP 09 to řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Vyslovil se pro to, aby spolu obě strany hovořily a nevzkazovaly si věci přes média. O "jistých jemných úderech", které obdržela před volbami od předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ODS, mluvil i její předseda Petr Fiala. Oba však spolu s dalšími hosty spolupráci s TOP 09 ocenili.

"Já jsem nepřijel jako Miroslav Kalousek si do vás cinknout jako on na našem sněmu," poznamenal v úvodu Bělobrádek. "Já se domnívám, že v minulých letech i v Poslanecké sněmovně zaznívalo mnoho věcí ze strany TOP 09 vůči KDU-ČSL, které byly zbytečné, které byly příliš agresivní, a které jsme neměli zapotřebí ani vy, ani my," prohlásil šéf lidovců.

Fiala označil spolupráci s TOP 09 za užitečnou a účinnou a poděkoval za ni. "Myslím, že její hodnota a její výsledky převážily a překryly jisté jemné údery, které v předvolebním čase dostali tu a tam od pana předsedy Kalouska," řekl. Zdůraznil však, že to říká s úsměvem a pozitivně. "Je mně jasné, že to by musel Mirek Kalousek popřít sám sebe," dodal.

Ujistil, že ODS bude ve spolupráci pokračovat. Na dobrou praxi této spolupráce podle něj jeho strana navázala vytvořením tzv. Demokratického bloku tvořeného ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, tedy sdružením poslaneckých klubů těchto stran.

"Dále si myslím, že je pro nás pro všechny určitě dobře, abychom se zamysleli nad spoluprací dál v opozici," řekl Bělobrádek. Nedomnívá se však, že nastal čas na fúzi či integraci. "Myslím, že tento prostor ještě není zcela připraven. Všechno má svůj čas a všechno má určitě i svůj vývoj," poznamenal. Zdůrazňoval význam hodnot. "Naším programem by určitě neměl být 'antibabiš', ale měl by být nabídkou toho, jaké hodnoty máme, jak my je interpretujeme a tím oslovíme voliče," dodal.

Za úspěšnou označil dřívější spolupráci první místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. S TOP 09 šli starostové dvakrát do sněmovních voleb, loni spolupráci ukončili. "Já jsem chtěl vás v TOP 09 poprosit o to, abyste i vy byli schopni zapomenout na to, co jsme si udělali, co jsme si provedli, jsou různé interpretace historie, tak tomu bývá," řekl a dodal, že se těší na spolupráci dvou rovnocenných partnerů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď