Poslední ruští vojáci podle Moskvy opustili Kazachstán, opozice svolává protesty

foto Odlet ruských vojáků z kazachstánského města Almaty na snímku z 13. ledna 2022.

Almaty (Kazachstán)/Moskva - Kazachstán opustily poslední ruské jednotky, které Moskva vyslala do středoasijské země v reakci na krvavé nepokoje ze začátku ledna. Podle agentury TASS o tom dnes informovalo ruské ministerstvo obrany. Po skončení nouzového stavu v Kazachstánu ohlásila opozice nové demonstrace. Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes vyměnil ministra obrany Murata Bektanova kvůli jeho údajnému nedostatku vůdčích schopností.

Nepokoje v Kazachstánu propukly 2. ledna jako nenásilné protesty proti zdražení pohonných hmot, později ale dav zaútočil na vládní budovy v několika městech. Režim nakonec masové demonstrace krvavě potlačil, když prezident Tokajev povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji a požádal Rusko a další postsovětské státy o vojenskou pomoc. Podle oficiálních údajů zahynulo nejméně 225 lidí.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že z metropole Nur-Sultanu a největšího kazachstánského města Almaty, které bylo ohniskem nepokojů, odstartovala čtyři vojenská transportní letadla s posledními ruskými vojáky. Dohromady podniklo ruské letectvo na 100 letů, jimiž z Kazachstánu stáhlo svůj armádní kontingent více než 2000 vojáků. Podle velitele mise generála Andreje Serďukova ruští vojáci po dobu svého nasazení "nečelili jediné provokaci". Již dříve Kazachstán opustila vojska Arménie, Běloruska, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, uvedl TASS.

Dnes o půlnoci skončil výjimečný stav v Nur-Sultanu, v Almaty a na dalších místech Kazachstánu. Hnutí tvrdého kritika režimu Muchtara Abljazova oznámilo, že dnes uspořádá před budovami veřejné správy ve velkých městech nové demonstrace. Podle zpravodaje agentury Reuters kazachstánské bezpečnostní složky dnes ráno v rámci "protiteroristické operace" zablokovaly několik ulic v centru Almaty.

Prezident Tokajev dnes nahradil ministra obrany Bektanova dosavadním ministrem vnitra Ruslanam Žaksylykovem. Bektanov podle prezidenta neprokázal své vůdčí schopnosti, kvůli čemuž nebyly obranné síly během lednových událostí s to uspokojivě plnit svěřené úkoly, uvedla agentura Reuters.

Kazachstánský parlament dnes zároveň stvrdil zrušení doživotního předsednictví bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva v bezpečností radě. Do čela tohoto orgánu se krátce po vypuknutí lednových protestů postavil Tokajev. Prezident tak de facto podle ruských médií skoncoval s "dvojvládím", které bylo trnem v oku demonstrantů, požadujících odchod jednaosmdesátiletého Nazarbajeva z veřejného života. Exprezident se v úterý ve svém prvním veřejném projevu od začátku chaotických lednových událostí označil za důchodce a zdůraznil, že veškeré pravomoci má jeho nástupce v prezidentské funkci Tokajev.

Obyvatelé Almaty popsali novinářům Rádia Svobodná Evropa, že během lednového chaosu k nim do bytů létaly kulky a že v některých případech se jen zázrakem nikomu uvnitř nic nestalo. Bachtijar Nurmagambetov popsal, že během zásahů bezpečnostních složek proti demonstrantům na náměstí Republiky proletěla zbloudilá kulka jen pár centimetrů od hlavy jeho syna, který seděl doma u počítače. Kulka nakonec zasáhla šatní skříň, která začala hořet. Chlapec se pak ještě několik dní bál do svého pokoje vejít. Dohromady bylo během nepokojů v Almaty poškozeno 37 bytů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď