Poslední rozloučení se Žbirkou bude 19. listopadu, přenos bude na facebooku

foto Zpěvák Miroslav „Meky“ Žbirka (na snímku z 27. srpna 2021).

Praha - Poslední rozloučení s muzikantem Miroslavem Žbirkou bude ve strašnickém krematoriu v pátek 19. listopadu od 14:00. ČTK to dnes sdělila za organizátory Simona Andělová. Známý zpěvák a skladatel zemřel ve věku 69 let 10. listopadu. Z důvodu platných nařízení bude vstup na rozloučení umožněn pouze pozvaným osobám.

Veřejnost se bude moci s Mekym rozloučit v prostoru před obřadní síní, kde bude kondolenční kniha. Přenos z obřadu bude zajištěn prostřednictvím obrazovek a přímého přenosu na oficiálním facebookovém profilu Mira Žbirky.

Legendární slovenský zpěvák, skladatel a kytarista Miroslav Žbirka je známý coby autor melodických písní jako Biely kvet, Atlantída, Nemoderný chalan, Katrin či Co bolí. Za dobu svého více než čtyřicetiletého působení na hudební scéně se proslavil jako sólový interpret písní, které si ale také sám skládal.

Vydal přes tři desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu, koncertoval téměř po celém světě a se slovenskou zpěvačkou Marikou Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. S Gombitovou ho pojilo také celoživotní přátelství, byl jí oporou po jejím těžkém úraze, který ji doživotně upoutal na invalidní vozík a k nejoblíbenějším Žbirkovým písním patří také duet s ní nazvaný V slepých uličkách. Po letech na něj navázali písní Nespálme to krásne v nás.

Žbirka pocházel ze slovensko-britské rodiny, jeho celoživotní láskou byla slavná britská skupina Beatles. Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval, jak připomínal v rozhovorech. S legendárním bývalým zpěvákem kapely Paulem McCartneym se Žbirka osobně sešel před Britovým pražským koncertem v roce 2004, kdy mu bývalý člen Beatles zahrál v šatně svou novou píseň Follow Me a Meky poté tuto skladbu zařadil na svoji desku Live.

Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě. Již koncem 60. let stál u zrodu bratislavské rockové skupiny Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977 a o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na vlastní dráhu. Jeho debutové sólové album se jmenovalo Doktor Sen

Přestože na vrcholu popularity stál Žbirka zejména v 80. letech, úspěchy slavil i v posledním desetiletí. Před dvěma lety s mnoha hosty oslavil 40 let na hudební scéně velkolepým koncertem v zaplněné pražské O2 areně. Žbirku tehdy doprovodila skupina složená z uznávaných britských hudebníků a jako host vystoupil v písni 22 dní v roli bubeníka bývalý fotbalový brankář Petr Čech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď