Poslední rozloučení s herečkou Hloužkovou se uskuteční v úzkém kruhu

foto Ilustrační foto - Herečka Ivana Hloužková převzala 3. března v Praze Cenu Alfréda Radoka za rok 2012 v kategorii ženský herecký výkon za roli Miroslava Tichého ve hře Tichý Tarzan v brněnské Divadle Husa na provázku.

Brno - Poslední rozloučení s oceňovanou herečkou Ivanou Hloužkovou, která v pondělí zemřela, se uskuteční v úzkém kruhu rodiny a přátel. Domovské divadlo Husa na provázku její památku v pátek uctí představením Don Quijote, v němž Hloužková původně ztvárnila roli Dulciney. Po představení bude od 22.00 na dvoře divadla prostor k položení květin nebo zapálení svíčky. V neděli 23. dubna hodlá divadlo věnovat Hloužkové samostatný vzpomínkový večer, uvedla dnes za soubor Nikol Hlávková.

Dvaašedesátiletá Hloužková patřila k oporám Husy na provázku po čtyři dekády. Ztvárnila role ve více než 130 inscenacích. Byla nositelkou dvou Cen Alfréda Radoka, Ceny divadelní kritiky i Ceny města Brna. Podle uměleckého šéfa divadla Martina Sládečka vstupoval na jeviště s Hloužkovou cit pro nadsázku, grotesknost lidské existence a pro divadlo s velkým D.

"Byla fenomenálně nesmlouvavá k sobě a velkorysá k druhým. Oddaná divadlu a divákům. Statečná a houževnatá. S hrdou pokorou a pokornou hrdostí svá. Byla srdcem Provázku hlasitě bijícím pro druhé. Vzpomínka na jeho tlukot zůstává a zavazuje všechny, kdo měli štěstí Ivanu znát," uvedl dnes Sládeček.

Rodačka z Valtic nastoupila do divadla po konzervatoři v roce 1981. Hrála dramatické či charakterní role, stejně jako komediálních figury. Cenu Alfréda Radoka obdržela za roli Maryši v roce 1995 a poté za nejlepší ženský herecký výkon roku 2012 v postavě fotografa Miroslava Tichého v inscenaci Tichý Tarzan. Cenu divadelní kritiky si připsala za roli Emmi v inscenaci Strach jíst duši, kterou nastudovala v roce 2017 v Národním divadle Brno.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď