Vondráček nebude ve vyjednávacím týmu ANO ke složení orgánů Sněmovny

foto Ilustrační foto - Zleva Alena Schillerová, Jaroslav Faltýnek a Radek Vondráček vystoupili 12. října 2021 v Praze na tiskové konferenci poslaneckého klubu ANO.

Praha - Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s koalicemi Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými, bude společně s Jaroslavem Faltýnkem místo aktuálního šéfa dolní komory Radka Vondráčka ministryně financí a předsedkyně klubu Alena Schillerová. Oznámila to na dnešní tiskové konferenci po zasedání klubu.

O budoucím uspořádání Sněmovny bude hnutí ANO s koalicemi jednat ve středu od 15:30.

Vondráček podle Schillerové sám aktivně hlasoval pro změnu v týmu, neboť ho nechce zatěžovat dalšími debatami o své návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Vondráček dnes na jednání okolnosti návštěvy velmi detailně vysvětlil, klub ANO se za něj většinou hlasů postavil, dodala Schillerová.

Vondráčkova návštěva vyvolala kritiku i pochyby o jejím průběhu. ÚVN se distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu. Uvedla, že šéfa dolní komory k Zemanovi na jednotku intenzivní péče přivedl hradní kancléř Vratislav Mynář bez vědomí ošetřujícího lékaře.

Vondráček reagoval, že byl přesvědčen o tom, že návštěva byla s nemocnicí konzultovaná. Zdůraznil, že Zemanův zdravotní stav nekomentoval, ale pouze popsal, jak na něho prezident působil a o čem spolu mluvili. Řekl, že Zeman před ním podepsal rozhodnutí o svolání stálého zasedání nové Sněmovny. O pravosti podpisu se ve veřejnosti vedou debaty, věc prověřuje policie.

Klub ANO má místopředsedy, o kandidátech do vedení Sněmovny bude hlasovat 2. 11.

Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel Havlíček, dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec a poslanci Patrik Nacher, Jana Pastuchová, Aleš Juchelka a Milan Feranec. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně financí a šéfka klubu Alena Schillerová, která byla společně s prvním místopředsedou klubu Jaroslavem Faltýnkem zvolena minulý týden.

Nominacemi na případné místopředsedy Sněmovny se dnes klub ANO nezabýval, hlasovat o jménech chce na příštím jednání 2. listopadu, řekla Schillerová. Nevyloučila, že by klub mohl nominovat i dosavadního předsedu dolní komory Radka Vondráčka.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes České televizi řekl, že Vondráček asi kandidátem hnutí do vedení příští Sněmovny nebude. Jeho návštěvu u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana z minulého týdne označil za chybu. Podle Schillerové dnes Vondráček okolnosti návštěvy vysvětlil na zasedání klubu, ten se za něj většinou hlasů postavil.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nabízí ANO dvě pozice místopředsedů, celkem by jich Sněmovna měla mít šest. Do čela dolní komory chtějí koalice předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, místopředsedkyní za Piráty má být první místopředsedkyně strany Olga Richterová.

Hnutí ANO má podle Schillerové nárok na vedení šesti sněmovních výborů, o což chce usilovat na středečním jednání o budoucím uspořádání dolní komory s koalicemi Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými.

Jsou výbory, o které je mezi poslanci ANO velký zájem, a naopak jiné, kde je nedostatek kandidátů, řekla Schillerová. Mezi těmi druhými jmenovala rozpočtový, do kterého se sama hlásí, stejně tak Nacher.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď