Poslanci žádají při očkování unijní i globální solidaritu

foto Plenární zasedání Evropského parlamentu

EU musí pokračovat ve společném boji proti pandemii onemocnění covid-19 a přijmout urychlená opatření ke zvýšení výroby vakcín s cílem naplnit očekávání občanů, apeluje Evropský parlament po plenárním jednání s portugalskou státní tajemnicí pro evropské záležitosti – představitelkou země předsedající Radě EU – a s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Mnoho europoslanců zdůraznilo, že EU přijala v klíčových otázkách správná rozhodnutí, a to zejména v souvislosti se společným přístupem k očkování. Ocenili také důraz na bezpečnost vakcín a odpovědnost za očkovací látky, které podle nich chrání práva občanů.

Ursula von der Leyenová obhajovala rozhodnutí EU objednat vakcíny společně, jakož i odmítnutí zkratek v oblasti bezpečnosti či účinnosti vakcín, a vyslovila se za globální solidaritu při očkování. Unie se musí poučit z minulých chyb, zdůraznila šéfka exekutivy EU a upozornila, že „v boji proti viru stále nejsme tam, kde chceme být“.

Řešení současné krize musí být podle poslanců nalezeno v duchu solidarity mezi členskými státy EU i v rámci celého světa. Unie má globální odpovědnost a musí zajistit spravedlivé přerozdělení vakcín na celosvětové úrovni, dodali zákonodárci a připomněli, že „dokud nejsou v bezpečí všichni, není v bezpečí nikdo“.

Poslanci přiznali, že EU podcenila výzvy spojené s hromadnou výrobou vakcín. Přijetí konkrétních opatření na zvýšení produkce vakcín musí mít podle nich momentálně nejvyšší prioritu. Řečníci dále vyzvali komisi, aby vymáhala plnění smluv s farmaceutickými společnostmi a podporovala očkovací úsilí v členských státech.

EU musí podle poslanců „říkat pravdu“, aby získala důvěru občanů v očkování a vypořádala se se šířícími se dezinformacemi. Část zákonodárců proto opětovně vyzvala k větší transparentnosti v oblasti smluv s farmaceutickými společnostmi a poskytování komplexních a jasných informací týkajících se průběhu očkování v jednotlivých členských státech.

Někteří europoslanci také požadovali větší parlamentní dohled nad implementací očkovací strategie EU. Svůj požadavek zdůvodnili rozsáhlými investicemi veřejných prostředků do očkování v EU.

Záznam celé rozpravy je k dispozici zde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď