Poslanci vyčlenili 3,4 miliardy eur na řešení potřeb ukrajinských uprchlíků

foto Lidé prchající před ruskou invazí z Ukrajiny čekají na snímku z 26. března u polských hranic.

Členské státy, které poskytují útočiště lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajinu, dostanou okamžitě 3,4 miliardy eur, rozhodli poslanci ve čtvrtek.

Poté, co Evropský parlament na posledním plenárním zasedání schválil přesměrování regionálních a azylových fondů EU do členských států, které poskytují útočiště lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajinu, přijali poslanci další naléhavá podpůrná opatření.

Parlament 549 hlasy (jeden byl proti a osm se zdrželo hlasování) schválil okamžité uvolnění přibližně 3,4 miliardy eur (z 10 miliard eur, které jsou k dispozici) z fondů „REACT-EU“ a umožnění urychleného přístupu vlád členských států k prostředkům na financování infrastruktury, bydlení, vybavení, zaměstnanosti, vzdělávání, sociálního začleňování, zdravotní péče a péče o děti uprchlíků.

Nová pravidla zvýší počáteční předběžné financování zdrojů REACT-EU z 11 % na 15 % pro všechny země EU. Členské státy sousedící s Ukrajinou (Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) a země, které přijaly značný počet uprchlíků z Ukrajiny odpovídající více než 1 % jejich obyvatelstva (Rakousko, Bulharsko, Česko a Estonsko), mohou okamžitě získat 45 % (namísto 11 %) prostředků na obnovu, aniž by v této chvíli musely předkládat jakékoli faktury.

Návrh pravidel nyní musí formálně schválit také Rada EU. Nařízení vstoupí v platnost den po zveřejnění v Úředním věstníku EU.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) opustily od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, zemi více než 4 miliony lidí, z nichž většina zamířila do sousedních zemí.

REACT-EU je balíček v hodnotě 50 miliard eur, který byl vytvořen v roce 2020 s cílem zmírnit bezprostřední dopady krize covid-19 v EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď