Poslanci se sejdou k zákonu o Dukovanech a ke kurzarbeitu

foto Ilustrační foto - Jaderná elektrárna Dukovany (na archivním snímku z 19. března 2014).

Praha - Sněmovna by dnes měla pokračovat ve schvalování takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany a výkupu elektřiny. V poledne se poslanci sejdou na další mimořádné schůzi, na jejímž programu je rovněž přerušené sněmovní finále nových pravidel kurzarbeitu.

Nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Opozice mimo jiné prosazuje, aby stát nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Ohledně kurzarbeitu jsou ve hře dva odlišné poslanecké návrhy jeho nové podoby. Jeden vznikl na ministerstvu práce a sociálních věcí vedeném ČSSD, druhý podali Jana Pastuchová z koaličního hnutí ANO spolu s Hanou Aulickou Jírovcovou z KSČM.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď