Sněmovna zahájila činnost sporem o počet členů mandátového výboru

foto Ustavující schůze Poslanecké sněmovny, 20. listopadu v Praze. Za mikrofonem je poslanec a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Praha - Poslanecká sněmovna na ustavující schůzi obnovila zhruba po měsíci činnost. Poslanci složili slib, zasedání pak dominoval spor o to, kolik členů by měl mít mandátový a imunitní výbor. Jednání bylo po dvou hodinách podle očekávání přerušeno, ve středu by mělo pokračovat volbou předsedy Sněmovny. Zástupci stran před zasedáním zrekapitulovali své pozice před volbami vedení komory a výborů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že ostatní strany kvůli podpoře své menšinové vlády osloví s programovým prohlášením až poté, co záměr přestaví prezidentovi Miloši Zemanovi, z jehož pověření ji sestavuje.

Noví poslanci přebírali dopoledne osvědčení o zvolení, po zahájení schůze složil jako první slib předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který schůzi svolal. Následoval slib Vojtěcha Filipa (KSČM) jako nejstaršího znovu zvoleného někdejšího místopředsedy dolní komory. Filip následně vyvolával ke složení slibu další poslance podle abecedy.

Video: Sněmovna obnovila činnost, noví poslanci složili slib
20.11.2017, 16:44, autor: Beran Hynek, zdroj: ČTK

Poslanci se poté přeli, kolik členů bude mít mandátový výbor. U některých navrhovaných počtů by totiž neměly zastoupení nejmenší kluby TOP 09 a STAN. Většina stran nakonec po místy vzrušené diskusi schválila, aby členů bylo 19. Proti byli Piráti, podle kterých by stačilo pro zastoupení všech stran 18 členů. Další člen navíc podle Pirátů pouze zvyšuje zastoupení ANO ve výboru, který by mohl opakovaně rozhodovat o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapího hnízda.

Babiš dnes odmítl výtky šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska, že vyjednávání o vládě s ostatními stranami byla jen předstíraná. ANO podle něj nedostalo šanci složit většinovou vládu, protože zbývající strany spolupráci striktně odmítly. Ucházet se nyní o podporu na získání většiny ve Sněmovně by považoval za ztrátu času. ANO dnes proto ani nemělo avizovanou schůzku se sestavou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN - Demokratickým blokem, který Babiš označuje za Kalouskův blok.

Video: Sněmovna zahájila činnost sporem o počet členů mandátového výboru
20.11.2017, 18:10, autor: Beran Hynek, zdroj: ČTK/Video

Ostatní strany dnes po jednáních svých klubů upřesnily, jak budou postupovat při volbách orgánů Sněmovny. Díky podpoře ANO, KSČM, SPD a Pirátů by se měl předsedou komory stát Radek Vondráček (ANO), který je jediným kandidátem na tuto pozici. Jinou kandidaturu sněmovní volební komise ve stanoveném termínu neobdržela. Kalousek řekl, že hlasování o šéfovi Sněmovny bude testem, zda platí prohlášení stran, že budou v opozici. Pokud Vondráčka podpoří i někdo další kromě ANO, mohlo by to být podle něj základem vzniku druhé opoziční smlouvy.

ČSSD nebude hlasovat při volbě místopředsedy Sněmovny pro šéfa SPD Tomia Okamuru ani jiného dalšího zástupce uskupení. Hnutí považují za extremistické. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka neupřesnil, zda strana podpoří Vondráčka. U Pirátů bude rozhodnutí při hlasování o kandidátech na místopředsedy Sněmovny z KSČM a SPD na rozhodnutí jednotlivých poslanců. Podpora pro zástupce těchto dvou stran je podle šéfa strany Ivana Bartoše mezi pirátskými poslanci "vlažná".

SPD vybrala svého kandidáta do čela bezpečnostního výboru, který by jí měl připadnout podle dohody s ANO. Nominovala lídra své kandidátky na Vysočině Radka Kotena, který podle vedení nemá škraloupy a vazby na Rusko či USA. Server Aktuálně.cz koncem října napsal, že Koten v minulosti sdílel například poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny a na facebooku byl členem skupin pro referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo, popřípadě fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel.

Do čela mandátového a imunitního výboru komunisté nominují Stanislava Grospiče, kterého podpoří SPD. Naopak Piráti plánují hlasovat pro šéfa Starostů Petra Gazdíka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď