Poslanci požadují úplné embargo na dovoz ropy, uhlí, jaderného paliva a plynu z Ruska

foto Ilustrační foto - Hlasování v plenárním sále Evropského parlamentu Štrasburk, 04 06 2022.

Evropský parlament vyjadřuje rozhořčení nad krutostmi, které podle dostupných zpráv spáchaly ruské ozbrojené síly, a požaduje, aby pachatelé válečných zločinů byli pohnáni k odpovědnosti.

V usnesení, které bylo ve čtvrtek přijato 513 hlasy (22 bylo proti a 19 se zdrželo hlasování), poslanci vyzývají k dalším opatřením, včetně "k okamžitému úplnému embargu na dovoz ropy, uhlí, jaderného paliva a zemního plynu z Ruska“.

Měl by být vypracován plán na zajištění bezpečnosti dodávek energie do EU a strategie zrušení sankcí v případě, že Rusko "učiní kroky k obnovení nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic a zcela stáhne své jednotky z ukrajinského území“.

Vyloučení Ruska ze skupiny G20 a dalších mnohostranných organizací

Poslanci zdůrazňují, že nyní musí být prioritou úplné a účinné uplatňování stávajících sankcí celou EU a jejími mezinárodními spojenci. Vyzývají vedoucí představitele EU, aby vyloučili Rusko ze skupiny G20 a dalších organizací pro mnohostrannou spolupráci, jako je Rada OSN pro lidská práva, Interpol, Světová obchodní organizace, UNESCO a další, což "by bylo důležitým signálem toho, že se mezinárodní společenství nevrátí k jednání se státem dopouštějícím se agrese jako v normální situaci“.

Aby byly sankce účinnější, požaduje Parlament vyloučení ruských bank ze systému SWIFT, zákaz vplouvání do teritoriálních vod EU a přistávání v přístavech EU pro všechna plavidla spojená s Ruskem a zákaz silniční nákladní dopravy z území Ruska a Běloruska a na něj. Poslanci rovněž požadují zabavení veškerých aktiv ruských představitelů nebo oligarchů spojených s Putinovým režimem, jejich prostředníků i bílých koňů a aktiv osob spojených s Lukašenkovým režimem v Bělorusku.

S poukazem na zapojení Běloruska do války na Ukrajině usnesení požaduje, aby sankce vůči Bělorusku byly obdobné jako sankce uvalené na Rusko, neboť je třeba odstranit veškeré mezery, které Putinovi umožňují využít pomoci Lukašenka k obcházení sankcí.

Dodávky zbraní musí pokračovat a musí být zesíleny

Poslanci poukazují na šokující zvěrstva, "která nepochybně představují válečné zločiny“, spáchaná ruskými jednotkami na Ukrajině, zejména v Buči, stejně jako na úplné nebo téměř úplné zničení Mariupolu, Volnovachy a dalších měst a vesnic. Zdůrazňují, že pachatelé válečných zločinů musí být pohnáni k odpovědnosti, a vyzývají ke zřízení zvláštního tribunálu OSN pro souzení zločinů na Ukrajině.

Parlament opětovně zdůrazňuje, že dodávky zbraní musí pokračovat a musí být zesíleny, aby se Ukrajina mohla účinně bránit. Poslanci podporují další obrannou pomoc pro ukrajinské ozbrojené síly, již poskytují jednotlivě členské státy a kolektivně je poskytována prostřednictvím evropského mírového nástroje.

Vzhledem k tomu, že v důsledku války bylo téměř 6,5 milionu ukrajinských občanů vnitřně vysídleno a více než 4 miliony uprchly do sousedních zemí, poslanci požadují zřízení bezpečných humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů prchajících před bombardováním a posílení sítí humanitární pomoci EU na Ukrajině.

Parlament důrazně odsuzuje ruskou rétoriku, která naznačuje možnost použití zbraní hromadného ničení, a zdůrazňuje, že jakékoli takové použití zbraní hromadného ničení by bylo nepřijatelné a mělo by ty nejvážnější důsledky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď