Ústavní soudci možná přijdou o úplnou přestupkovou imunitu

foto Schůze Sněmovny v Praze, Sněmovna - ilustrační foto.

Praha - Ústavní soudci možná přijdou po vzoru poslanců a senátorů o úplnou přestupkovou imunitu. Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole senátní novelu příslušných zákonů, která zrušení přestupkové imunity předpokládá. Předlohu nyní posoudí ústavně-právní výbor.

Cílem novely je to, aby ústavní soudci odpovídali za své přestupky stejně jako kterýkoli jiný občan. Zároveň ale má umožnit, aby ústavní soudce obdobně jako zákonodárci mohli požádat o projednání přestupku v kárném řízení. I v takovém případě bude moci kárný senát uložit postih předpokládaný přestupkovým zákonem.

Nynější úprava neumožňuje v kárném řízení uložit ústavnímu soudci za přestupek jinou sankci než výtku. Poslancům a senátorům lze i v disciplinárním řízení uložit sankci podle přestupkového zákona.

Úplnou přestupkovou imunitu zákonodárců zrušil Parlament přijetím senátní novely zákona o přestupcích. Poslanci a senátoři si tak mohou od dubna 2002 zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané. Mohou ovšem také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory. Podle předkladatelky nynější novely Elišky Wagnerové (za Zelené) se tehdy na ústavní soudce zapomenulo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď