Poslanci odsoudili chování Volného a potyčku ve Sněmovně

foto Nezařazený poslanec Lubomír Volný (vlevo) se přetahuje o mikrofon s předsedajícím poslancem Tomášem Hanzelem (ČSSD) při jednání Poslanecké sněmovny 21. ledna 2021 v Praze. K potyčce došlo poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon.

Praha - Chování poslance Lubomíra Volného bylo totálně nevhodné a hloupé, nic takového nepatří na půdu Sněmovny. Celé společnosti dokazuje, že není schopný normální a slušné diskuse, uvedl na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO) k dnešní potyčce v dolní komoře. Vyústilo v ní vystoupení nezařazeného poslance Volného poté, co mu předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul mikrofon. Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda nepamatuje ve Sněmovně podobný incident, jaký se stal během projednávání vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu. Podle Bendy se tím český Parlament dostal na úroveň zemí, na kterou se dostat nechtěl. Ochranné službě za bleskový zásah poděkoval na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Fotogalerie

Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Volného vykázal ze sálu do konce jednacího dne.

"To, jak se zachoval poslanec Lubomír Volný, je totálně nevhodné a hloupé. Kdybych to měl komentovat, napadaly by mě jen výrazy, které nejdou publikovat. Nic takového rozhodně nepatří na půdu Sněmovny. Jen celé společnosti dokazuje, že není schopný normální a slušné diskuse," napsal Babiš.

Video: Potyčka Lubomíra Volného ve Sněmovně
21.01.2021, 17:06, autor: Poslanecká sněmovna, zdroj: PR

"Myslím, že jsme se dostali na úroveň zemí, na kterou jsme se dostat nechtěli, zejména na východ od nás," řekl novinářům Benda. "Tohle bylo podle mého názoru za čarou. Svědčí to o nějaké hluboké frustraci ve společnosti. Myslím, že poslanci by si měli uvědomovat, že jsou tady zvoleni proto, aby se nějakým způsobem chovali," doplnil.

Volného jednání odsoudil i předseda ODS Petr Fiala. "Je mi smutno, že se něco takového v Poslanecké sněmovně mohlo stát. Všichni musíme respektovat pravidla i své politické soupeře, cokoli jiného oslabuje demokracii a ničí politickou kulturu," napsal na twitteru.

"Poslanec Volný je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve Sněmovně! Člověk, který si nevystačí s použitím mozku a rétoriky, nepatří do demokratické diskuse!" uvedl na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Za největší ubohost, kterou v politice zažila, považuje násilí na předsedajícím schůze předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Viděla jsem mnohokrát záběry z parlamentů, kde probíhala rvačka, ale nemyslela si, že to zažiji i jako česká poslankyně," napsala na sociální síti.

"Poslanec Volný se dopustil násilí na předsedajícím schůze. To nelze tolerovat, něco takového si nikdo nesmí dovolit. Měl by zasednout mandátový a imunitní výbor a uložit nejpřísnější možný trest," uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09), který v úterý složil poslanecký mandát.

"Idiotské a hulvátské chování poslance Volného je ubohé. Napadení místopředsedy Sněmovny je zcela nepřijatelné, s politickou kulturou to nemá nic společného! Budu požadovat projednání mandátovým a imunitním výborem. Tohle s demokracií nemá nic společného," poznamenal na twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný. Místopředseda STAN Petr Gazdík chce jako člen výboru prosazovat nejvyšší možnou pokutu.

"Odsuzuji ubohé jednání poslance Volného při jednání Sněmovny. Nesouhlas s postupem předsedajícího lze vyjádřit různými způsoby, ale projevy agresivity jsou (minimálně) ve Sněmovně nepřijatelné," uvedl místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

Volný a jeho kolega Marian Bojko dnes ve Sněmovně vystupovali bez roušky. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na twitteru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď