Poslanci by mohli jednat o referendu a předsedovi komise pro GIBS

foto Ilustrační foto - Zprava premiér Andrej Babiš a místopředsedové Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip a Tomio Okamura.

Praha - Poslanci by mohli na své nadcházející schůzi, která začne v posledním únorovém týdnu, projednat například návrh zákona o referendu od poslanců SPD a opět volit předsedu stálé sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Schůze začne v úterý 27. února odpoledne. Návrh programu dnes schválil sněmovní organizační výbor.

Poslanci budou opět vybírat předsedu komise pro kontrolu GIBS. Na minulé schůzi ani v opakovaném kole druhé volby poslanci nezvolili kandidáta KSČM Zdeňka Ondráčka. Ondráčkova nominace do čela komise budila spory kvůli jeho působení za socialismu. Terčem kritiky se stal hlavně za to, že v lednu 1989 během takzvaného Palachova týdne jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti kritikům tehdejšího režimu. Komunisté na svém kandidátovi trvají.

V prvním čtení by měli poslanci projednat například návrh poslanců SPD na vydání ústavního zákona o obecném referendu. Obyvatelé by mohli podle návrhu rozhodovat ve všelidovém hlasování téměř o čemkoli. Protože jde o ústavní zákon, v obou parlamentních komorách by musel získat nejméně třípětinovou podporu. Vláda k návrhu vyslovila některé připomínky, například tu, že v referendu by se neměly schvalovat zákony. Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve uvedl, že jeho hnutí referendum podporuje, ale nemělo by rozhodovat o zahraničních závazcích či daních.

V prvním čtení je na návrhu programu také předloha poslanců KSČM o zdanění náhrad církvím v rámci církevních restitucí. V prvním čtení by měli poslanci také projednat návrh, který zužuje povinnost elektronické evidence tržeb pouze na plátce daně z přidané hodnoty.

Poslanci by měli v závěrečném čtení schvalovat novelu, která umožní České národní bance mimo jiné vydávat pamětní bankovky. Schvalovat by měli i novelu daňového řádu, která umožní správcům daně získávat nově i údaje poskytované podle zákona o boji proti praní špinavých peněz. Na schválení čeká i novela vodního zákona, která má zpřísnit nakládání s odpadními vodami.

Na programu schůze zatím není návrh na odvolání místopředsedy Sněmovny a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury za jeho výroky na adresu bývalého koncentračního tábora v Letech na Písecku. Pro návrh je nutné shromáždit alespoň 80 podpisů. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který Okamurovo odvolání chce prosadit, dnes ČTK řekl, že čeká, až se sejdou jednotlivé poslanecké kluby. V klubu Pirátů má podle svých informací nyní asi 17 podpisů, některé kluby slíbily stoprocentní podporu. Přesné číslo by měl vědět během příštího týdne. "Zatím jsem naplněn drobným optimismem, vypadá to, že v řadě klubů je vstřícnost, včetně některých poslanců hnutí ANO," řekl Bartošek. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale tento týden řekl, že většina poslanců ANO s návrhem na odvolání Okamury nesouhlasí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď