Opozice po neúspěchu vlády ve Sněmovně kritizuje Babiše - videopřenos

foto Poslanecká sněmovna pokračovala 16. ledna v Praze v projednávání žádosti vlády Andreje Babiše o vyslovení důvěry. Na snímku jsou (zleva) první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Martin Stropnický.

Praha - Jednobarevná menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše dnes podle očekávání nedostala důvěru Sněmovny. Kabinet podpořilo pouze 78 poslanců hnutí, proti bylo 117 poslanců všech ostatních stran. Babišova vláda nyní bude muset podat demisi, v úřadu zůstane do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že jednáním o vzniku vlády pověří opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy 101 poslanců, kteří nový kabinet podpoří. Podle Zemanova vyjádření by vláda v demisi mohla být i několik měsíců.

Žádost o vyslovení důvěry Sněmovna rozjednala minulou středu, diskusi nedokončila. Dnešní debata trvala už jen asi půldruhé hodiny, potom se přistoupilo k hlasování po jménech. Opozice se pokusila před jednání o důvěře předřadit hlasování o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo, ale neuspěla.

Babišova vláda se stala teprve třetím kabinetem, který důvěru nezískal. Předtím neuspěly ve Sněmovně pouze první vláda Mirka Topolánka (tehdy ODS) v roce 2006 a úřednický kabinet Jiřího Rusnoka v roce 2013.

Živý videopřenos z jednání Sněmovny o důvěře Babišově vládě:

Pravicové a středové opoziční strany Babiše za neúspěch v hlasování kritizovaly. Podle nich to byl promarněný pokus o vznik vlády, protože se hnutí ANO vůbec nesnažilo o vyjednání většinové podpory. Stejně se vyslovila i ČSSD, její představitelé přitom zopakovali podmínky, za kterých jsou ochotni o vládní spolupráci s ANO při druhém pokusu o sestavení vlády uvažovat. Mezi ně patří i to, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. Stejný postoj jako sociální demokraté mají v otázce vládní účasti i lidovci.

O vládní spolupráci s ANO chce jednat i hnutí SPD. ANO dosud vznik vlády s uskupením kolem Tomia Okamury odmítalo.

Zástupci ANO po neúspěchu vlády v hlasování o důvěře před novináři nevystoupili.

ODS vyzvala Zemana, aby se zdržel rozhodnutí o jmenování nového premiéra, než bude jasné, jaký má mandát. Také podle Pirátů by prezident neměl dělat žádné kroky do konce prezidentských voleb. Jejich druhé kolo se uskuteční na konci příštího týdne, Zeman se v něm utká s Jiřím Drahošem.

Předseda KSČM Vojtěch Filip nechtěl prezidentskou volbu s jmenováním nového kabinetu spojovat. Očekává, že prezident Miloš Zeman ještě před březnovým koncem svého funkčního období jmenuje nového premiéra, i kdyby neobhájil mandát.

Zeman už minulý týden řekl, že při druhém pokusu o vznik vlády bude chtít po Babišovi 101 poslaneckých hlasů. Uvedl, že Babišova vláda v demisi by mohla fungovat několik měsíců. Odkazoval se přitom na precedens první Topolánkovy vlády.

Neúspěchu Babiše při žádosti o důvěru vlády si všímají i zahraniční média. Upozorňují přitom, že premiér chce i nadále zůstat u moci, a připomínají Zemanův slib opětovného jmenování Babiše. Podle webu slovenského Denníku N může Babišova vláda své působení prodlužovat, a pokud by Zeman vyhrál prezidentské volby, mohl by šéf ANO vládnout i bez důvěry.

Opozice po neúspěchu vlády ve Sněmovně kritizuje Babiše

Tvrdou kritiku od představitelů opozičních stran si vysloužil premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním hlasování Poslanecké sněmovny, ve kterém jeho vláda nedostala důvěru. Politici neúspěch vlády označili za Babišovo selhání a prohru. Prezident Miloš Zeman by podle nich měl buď s dalšími kroky vyčkat na výsledek druhého kola voleb hlavy státu, případně pověřit někoho, kdo se sestavování vlády zhostí odpovědně.

Předseda ODS Petr Fiala považuje vyslovení nedůvěry vládě za politické selhání a velkou prohru Babiše. Česko podle něj ztratilo tři měsíce od voleb. "Od prezidenta očekávám, že se zdrží politických rozhodnutí do doby, než bude jasno o jeho dalším mandátu," napsal na twitteru s poukazem na nadcházející druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém Miloš Zeman Zeman usiluje o znovuzvolení.

"Předseda ANO by se měl probudit ze svého snu o jednobarevné menšinové vládě, měl by začít normálně pracovat na vládě s většinovou podporou ve Sněmovně," řekl novinářům Fiala. Babiš by si měl podle něj zjistit, zda existuje strana, které nevadí trestně stíhaná osoba v čele vlády. Pokud takovou nenajde, mělo by ANO najít někoho jiného, kdo by za něj kabinet sestavil. Sněmovní imunitní výbor dnes doporučil komoře, aby Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka vydala kvůli případu Farmy Čapí hnízdo.

První pokus o sestavení vlády byl podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka zbytečný a promarněný. Vyslovení nedůvěry vládě vnímá jako manažerské selhání Babiše a Zemana. Z Babišovy strany podle šéfa lidovců nebylo dostatečně důkladně vedeno vyjednávání. Ze Zemanovy strany považuje urychlené jmenování vlády bez předjednané důvěry za součást taktiky před prvním kolem prezidentských voleb. Podle Bělobrádka měl Zeman už před prvním pokusem trvat na tom, aby mu Babiš předložil podpisy 101 poslanců, kteří vládu podpoří. Další vývoj bude záviset i na výsledku prezidentských voleb, řekl novinářům.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru napsal, že Babiš při prvním pokusu o sestavení vlády propadl. "Miloš Zeman by mu teď neměl dávat reparát, ale pověřit sestavením vlády někoho, kdo se toho zhostí odpovědně," napsal europoslanec.

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík vyzval hnutí ANO, aby ve druhém kole začalo se smysluplným jednáním o vládě, která získá důvěru. Vyzval také kabinet, aby přestal s personálními čistkami na ministerstvech. Nevyslovení důvěry vládě je podle Gazdíka produktem vyjednávání ANO, program vlády označil za mix bohulibých slibů a populismu. "Skončila sranda, začíná realita," uvedl Gazdík.

Česko bylo podle předsedy poslanců STAN Jana Farského svědkem ztraceného času v režii Zemana a Babiše. Možnost vydávat zákony a spravovat zemi brzdí právě tito dva politici, dodal. Stačilo by podle něj, kdyby Zeman pověřil jiného člena ANO sestavením vlády, hnutí by mohlo vytvořit koalici s ČSSD a KDU-ČSL. "Zatím jsme svědky mocenských hrátek Babiše a Zemana, kteří se snaží maximálně udržet sebe u moci, ale není to ve prospěch občanů," uvedl.

Babiš: Vláda a ANO podpoří rozšíření kompetencí NKÚ

Vláda a hnutí ANO podle premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše podpoří rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerský předseda to dnes ve Sněmovně slíbil Pirátům v rámci pokračující schůze k vyjádření důvěry vládě. Přislíbil také úpravy registru smluv. Nevysvětlil ale, proč se z finální verze vládního programu ztratily závazky týkající se zveřejňování smluv Českou poštou a společností ČEZ.

"My určitě vás podpoříme. Pokud to tam vypadlo, tak se omlouvám. Můžu tady prohlásit za mě, že určitě podporuje rozšíření kompetencí NKÚ," uvedl Babiš. "Registr smluv taky, samozřejmě," dodal bez dalšího upřesnění.

Reagoval tak na dotaz poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti), proč vláda vyškrtla z programu zveřejňování smluv ČEZ a České pošty.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek zopakoval, že lidovci vládu nepodpoří. Babišovi vzkázal, že kdyby takto jednal v byznyse, například v pozici výkonného ředitele vůči správní radě, tak by ho zaměstnavatel vyhodil. Poslanec ANO Miloslav Janulík se poté podivil, proč někteří poslanci kladou vládě otázky, když současně tvrdí, že jí důvěru nedají.

Věra Kovářová (STAN) mu odpověděla, že ptát se vlády je jejich právo. Bartošek dodal, že vláda koná, vyhazuje úředníky z ministerstev a poslanci chtějí vědět, podle čeho koná a zda například respektuje programové prohlášení.

Poslanec ODS Václav Klaus uvedl, že nynější vláda ani sama důvěru Sněmovny nechce, o čemž svědčil i "apatický" projev premiéra, s nímž o důvěru žádal. Poslanci by proto celé martyrium měli ukončit.

Klaus také poznamenal, že důvěra vládě a trestní stíhání Babiše, který je podezřelý z dotačního podvodu, spolu nesouvisí. Pozastavil se ovšem nad tím, že i když "tři čtvrtiny evropských dotací jsou zlodějna", vláda proti tomu v programu nijak nebojuje. "Už není normální pracovat, normální je čerpat," posteskl si Klaus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď