ANO nominovalo na místopředsedy Sněmovny Vondráčka a Mračkovou Vildumetzovou

foto Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (na snímku ze 14. ledna 2020).

Praha - Místopředsedy nové Sněmovny za hnutí ANO by se měli stát někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Na dnešní schůzi je do pozic místopředsedů nominoval poslanecký klub ANO, řekla novinářům jeho předsedkyně a dosluhující ministryně financí Alena Schillerová.

Fotogalerie

Vondráčkova volba do vedení dolní komory nemusí být jednoduchá, uvedla Schillerová po jednání se zástupci sněmovní většiny koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty. Na Vondráčka (47) se snesla kritika potom, co navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Schillerová zdůraznila, že ANO na Vondráčkově nominaci trvá. "Dostal jednomyslnou podporu celého klubu. Necháme rozhodnout Sněmovnu," poznamenala. Vůči Mračkové Vildumetzové (48) výtky od zástupců sněmovní většiny nezazněly.

Hnutí ANO dostalo od koalic nabídku na vedení šesti výborů, a to mandátového a imunitního, ústavně-právního, branného, školského, volebního, jenž má na starostí média, a správního. "Otevřeně říkám, že to není dobrá nabídka," podotkla Schillerová. ANO by mělo podle ní zájem o předsednictví ve strategických výborech, jako je hospodářský, rozpočtový, zdravotnický, sociální a zemědělský. "Ani jeden z výborů nám nabídnut nebyl. Je to politická realita, s níž musíme pracovat," uvedla Schillerová.

Dosluhující premiér a předseda ANO Andrej Babiš chce být podle ní členem zdravotnického a sociálního výboru. O předsednickou funkci podle Schillerové zájem nemá.

Předběžná debata s koalicemi se týkala podle ní i vedení komisí. Hnutí ANO by chtělo vést podle Schillerové kontrolní komise pro činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky.

Předsedu a místopředsedy dolní komory bude plénum volit na ustavující schůzi, která začne v pondělí. Sněmovna by měla mít v nynějším volebním období sedmičlenné předsednictvo, v minulém bylo šestičlenné. V čele dolní komory by měla stanout předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Do místopředsednických funkcí jsou známy nominace tří stran. ODS navrhla stranického ekonomického experta Jana Skopečka, hnutí STAN svou místopředsedkyni Věru Kovářovou a Piráti rovněž stranickou místopředsedkyni Olgu Richterovou.

Tento týden se bude zabývat nominací svého zástupce nebo zástupkyně do vedení dolní komory KDU-ČSL. Hnutí SPD by zastoupení v předsednictvu Sněmovny mít nemělo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď