Poslanci ANO a ČSSD chtějí letos umožnit úřední maturity

foto Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny 22. dubna 2021 v Praze.

Praha - Sněmovna by podle poslanců ANO a ČSSD měla uložit ministerstvu školství, aby kvůli odkladům obnovení prezenční výuky umožnilo letos studentům získat úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Zástupci vládních stran to dnes navrhli dolní komoře, která zatím o návrhu nerozhodla. Proti úřední maturitě se postavili například zástupci Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) takový postup odmítá. Debatu má za zbytečné zneklidňování studentů před blížící se zkouškou.

Na tiskové konferenci po jednání vlády Plaga uvedl, že úlevy dané ministerstvem jsou poměrně zásadní týkají se státní i profilové části maturit. Část příběhů maturantů byla podle něj vyvrácena už na plénu Sněmovny. Pravidla pro konání letošních maturit jsou podle ministra správně vybalancované. Exhibování poslanců včetně exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) podle něj není správné, protože studenti by měli mít klid na přípravu.

ANO ústy Karla Raise navrhlo, aby Plaga umožnil nařízením získat maturitu na základě dosavadních studijních výsledků. Bývalá ministryně školství Valachová by chtěla, aby tato možnost byla uzákoněna a využita "na základě volby žáka v odůvodněných případech". Navrhovala také, aby ministerstvo zajistilo dodatečnou úpravu praktické části maturit a dostatečné množství opravných termínů.

Valachová svůj návrh zdůvodňovala požadavky studentů a jejich organizací a také informacemi z poloviny krajů, podle nichž prý 61 procent středních odborných škol neupravilo žádným způsobem praktické části maturit a 43,4 procenta středních odborných škol neposunulo jejich termíny. Připomenula, že část praktických maturit začala od pondělí, aniž byla dříve obnovena příprava studentů.

Pravdivost údajů Valachové o neúspěšnosti studentů při praktických zkouškách zpochybnili Marek Výborný (KDU-ČSL) a pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Podle nich za tím stojí iniciativa bojující za úřední maturity. Výborný uvedl, že politici by měli přestat studenty znejišťovat návrhy na další úlevy v maturitách. Helena Válková (ANO) uvedla, že petici za úřední maturity podepsalo na 36.600 studentů.

Proti informacím o tom, že školy nejsou na maturity dobře připraveny, se ohradila Unie školských asociací CZESHA. Žáci podle ní mají možnost konzultací před zkouškami, pozdější termín praktických zkoušek zvolilo 90 procent škol a dvě třetiny škol zkoušky kvůli epidemii covidu-19 letos upravilo, uvedli.

Ministerstvo školství by podle návrhu Valachové mělo předložit Sněmovně zprávu o připravovaných opatřeních k vyrovnání dopadu pandemie na vzdělávání dětí, žáků a studentů, a to včetně finančního zajištění těchto opatření.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď