Poslance zaměstná prověrka kancléře Hradu a maření spravedlnosti

foto Ilustrační foto - V Praze pokračovala 19. prosince schůze Poslanecké sněmovny. V horní řadě zleva jsou předseda sněmovny Radek Vondráček a místopředsedové Vojtěch Filip a Jan Hamáček. V prostřední řadě zleva ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr životního prostředí Richard Brabec, premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický, ministryně obrany Karla Šlechtová, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr školství Robert Plaga a ministr kultury Ilja Šmíd. V dolní řadě ministryně financí Alena Schillerová, předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá a místopředseda sněmovny Petr Fiala.

Praha - Poslanci by mohli příští týden schvalovat uzákonění povinnosti hradního kancléře mít bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupen utajení a zavedení nového trestného činu maření spravedlnosti. Ve finále je také poslanecký návrh, který zužuje povinnost elektronické evidence tržeb pouze na plátce daně z přidané hodnoty, a vládní úprava volebních zákonů. Řádná schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne. Poslanci ji ukončí zřejmě ve středu.

Ještě ve čtvrtek se ale členové dolní komory sejdou na mimořádné schůzi. Vyvolala ji skupina poslanců v čele s KDU-ČSL kvůli chystaným změnám ve vyplácení dávek na bydlení. Lidovci chtějí přimět ministerstvo práce a sociálních věcí k odložení záměru, který by podle nich zvýšil riziko chudoby zejména u rodin s dětmi a seniorů. Schůze se ale nakonec nemusí vůbec uskutečnit, pokud Sněmovna po očekávané úvodní debatě neschválí její program.

Novelou o bezpečnostní prověrce prezidentova kancléře reagovali poslanci Starostů a nezávislých na chybějící prověrku současného vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře. Kritikům vadí, že předloha míří na konkrétního člověka, bude čelit návrhu na zamítnutí. Zamítnutí hrozí i předloze sedmi desítek poslanců za zúžení elektronické evidence tržeb na plátce daně z přidané hodnoty.

Zavedení sporného činu maření spravedlnosti v rámci širších změn vládní novely trestního zákoníku dolní komora pravděpodobně schválí s upřesněním a zmírněním, které například umožní účinnou lítost. Čin míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Odpůrci namítají, že čin by mohl obecně pozměnit práva obviněného člověka na obhajobu.

Šanci na postup do Senátu má také vládní technická novela volebních zákonů, která reaguje zejména na problémy s počítáním přednostních hlasů v loňských sněmovních volbách. Ústavně-právně výbor doporučil plénu také schválení úpravy lidovců, která snižuje hranice pro vstup volebních koalic do dolní komory. Vzhledem k absencím některých členů výboru ale není jisté, zda pozměňovací návrh získá dostatečnou podporu i ve Sněmovně jako celku.

Na schvalování zákonů má dolní komora vymezenu dopolední část středečního jednání. V úterý a ve středu odpoledne by se mohla věnovat předlohám v prvním čtení, případně by se mohla vrátit k debatě o evropském fiskálním paktu. Na úterní odpoledne je plánováno druhé čtení školské novely poslanců ODS, která by mimo jiné zrušila povinnou mateřskou školu pro pětileté děti a povinnost školek přijímat už dvouleté děti. Školský výbor doporučil v návrhu ponechat dobrovolnost přijímání dvouletých dětí a doplnit jej o dvouletý odklad startu reformy financování regionálního školství.

V úvodním kole by poslanci mohli dokončit projednávání poslaneckého návrhu nominačního zákona, který stanoví pravidla pro obsazování postů v orgánech státních a polostátních společností. Předloha, za níž stojí Piráti, bude čelit zamítnutí už v prvním čtení. Na programu schůze je v úvodním kole také například vládní novela, která by zbrzdila růst platů vrcholných politiků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď