Pravidla kurzarbeitu Sněmovna zrychleně schvalovat nebude

foto Poslanci ČSSD Jan Chvojka (třetí zleva) a Roman Sklenák (druhý zprava) naslouchají ministryni financí za ANO Aleně Schillerové (zády) na schůzi Sněmovny 29. září 2020 v Praze.

Praha - Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu Sněmovna zrychleně schvalovat nebude. Dolní komora dnes nepodpořila projednání vládní předlohy ve stavu legislativní nouze. K úvodnímu kolu debaty o novele o zaměstnanosti se poslanci sejdou na schůzi ve středu 7. října od 10:00. Návrh na její svolání projednal organizační výbor.

Původně měla Sněmovna schvalovat pravidla zkrácené pracovní doby už dnes. Odmítnutí stavu legislativní nouze ale znamenalo i to, že se k předloze nemohla konat ani úvodní diskuse. U návrhu totiž nebyla splněna nejméně desetidenní lhůta mezi předložením návrhu zákona Sněmovně a možným zahájením jeho projednávání. Novelu poslanci dostali v pátek.

Pro projednání pravidel kurzarbeitu ve stavu legislativní nouze dnes hlasoval jediný ze 106 přítomných poslanců. Pro řádný legislativní proces se v diskusi vyslovila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). "Tak důležitý zákon si debatu zaslouží," uvedla.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se měla zavést podle vládního návrhu od listopadu, což se zřejmě nestihne. Navázala by na dočasný program Antivirus, který byl zaveden kvůli epidemii nového koronaviru. Podle Pirátky Olgy Richterové by mohl být Antivirus prodloužen.

Sněmovní sociální výbor v úterý večer zkrácené projednání vládní předlohy prakticky podpořil. Navrhl, aby je plénum dolní komory dokončilo do dnešního večera.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď