Poskytovatelé Airbnb budou muset s úřady sdílet informace

foto Hotelový pokoj - ilustrační foto.

Praha - Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je například Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Počítá s tím novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, který dnes schválila vláda. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) je takové opatření nezbytné pro trasování při tzv. chytré karanténě. Tu české úřady zavádějí ve snaze omezit šíření epidemie nového typu koronaviru. Návrh zákona bude ve zkráceném jednání projednán v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze Parlamentem.

Provozovatelé digitálních platforem typu Airbnb budou podle zákona povinni sdělit obecnímu živnostenskému úřadu na základě jeho výzvy počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu místa, na které jsou poskytovány, uvedlo ministerstvo. Podle Dostálové si budou moct následně tyto údaje vyžádat hygienické stanice nebo cizinecká policie.

Video: Zákon by měl omezit výpovědi z bytů kvůli nezaplacenému nájemnému
01.04.2020, 22:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Podle Dostálové je důležité, aby po otevření hranic a po spuštění chytré karantény bylo možné trasovat lidi, kteří by mohli být nakaženi koronavirem. K tomu úřady budou potřebovat znát identitu lidí, kteří jsou například přes Airbnb ubytováni.

Novela zákona podle ministerstva pro místní rozvoj navrhuje, aby ten, kdo zprostředkuje na dálku kontakt podnikatele se zákazníkem za účelem uzavření smlouvy o službě cestovního ruchu, byl povinen sdělit obecnímu živnostenskému úřadu na základě jeho výzvy počet uzavřených smluv, celkovou cenu, adresu místa, na které jsou služby poskytovány, a označení poskytovatele služby, se kterým zákazníkovi zprostředkoval uzavření smlouvy. Zákon zároveň umožňuje tyto údaje předat dalším úřadům.

Navrhovaná úprava podle ministerstva pro místní rozvoj pomůže odbourání nejtvrdších opatření, která byla kvůli epidemii přijata.

Předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí David Bureš dnes ČTK sdělil, že ubytování typu Airbnb využívají v tuzemsku nejčastěji Němci, Američané a Britové. Tyto státy jsou podle něj koronavirem hodně zasažené a návrat těchto turistů ve vysokých počtech se proto nedá v blízké době předpokládat.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu (ČSÚ) předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115.000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď