Poskytnutí leopardů Ukrajině je zásadní změnou v přístupu Německa, míní expert

foto Německý tank Leopard 2.

Brno - Poskytnutí tanků Leopard 2 Ukrajině je zcela zásadní změnou v přístupu Německa, míní Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Očekávaný krok v podobě poskytnutí tanků dnes v Berlíně oficiálně potvrdil kancléř Olaf Scholz, podle něhož je cílem Ukrajinu rychle vybavit dvěma prapory leopardů. Otázkou podle Stojara zůstává počet dodaných tanků a čas, kdy bude tanky možné nasadit na bojišti. Ukrajina avizovala, že pro dosažení rozhodující převahy by potřebovala 300 moderních tanků. Stojar míní, že pro ukrajinskou armádu by byla ideální velká dodávka jednoho typu tanku.

Poskytnutí tanků je podle odborníka zcela zásadní změnou v dosavadním přístupu Německa, které se k dodávkám obdobné techniky dosud stavělo velmi rezervovaně. "Jiné státy disponující tanky Leopard se o jejich zaslání na Ukrajinu zasazovaly již delší dobu - Polsko, Finsko, nicméně jejich záměry komplikoval právě postoj SRN. Otázkou zůstává, v jakých počtech budou ukrajinským silám dodány, prozatím lze mluvit maximálně o desítkách kusů," uvedl Stojar. Doplnil, že Ukrajina avizovala, že by potřebovala nejméně 300 moderních tanků pro dosažení rozhodující převahy a k úspěšným ofenzivním operacím.

"Rovněž je problematické odhadnout, kdy budou tyto tanky schopny reálného nasazení na bojišti. Polsko avizovalo, že je schopno dodat 14 tanků, to jest jednu rotu, okamžitě. Dodávky německé techniky pak mohou trvat i několik měsíců, němečtí představitelé uváděli nutnost jejich modernizace a úprav pro reálné nasazení a z toho plynoucí delší časový horizont," uvedl Stojar. Doplnil, že další čas v řádu týdnů si vyžádá výcvik ukrajinských vojáků a zařazení těchto tanků do bojových jednotek.

Pro ukrajinskou armádu by podle odborníka byla ideální velká dodávka jednoho typu a zde asi připadá v úvahu pouze německý Leopard. Ten byl ostatně na rozdíl od jiných západních typů konstruován přímo pro středoevropské a východoevropské bojiště.

"K dodávce amerických Abrams byli vojenští představitelé USA poměrně dlouhou dobu rezervovaní, a to s ohledem na velmi náročné logistické zabezpečení, které by mohlo být nad ukrajinské možnosti. Dodávka britských tanků Challenger v počtu deseti kusů sice rovněž představuje relativně cenný příspěvek pro ukrajinské síly, nicméně velký počet typů a jejich odlišných nároků na logistiku bude patrně velkou komplikací pro jejich efektivní nasazení," sdělil Stojar.

Míní, že ukrajinská armáda bude pravděpodobně muset výrazně posílit a přizpůsobit své logistické kapacity, aby mohl být tento mix západní i stále převažující ex-sovětské techniky udržený v dlouhodobějším efektivním bojovém nasazení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď