Posádka zadrženého tankeru je v pořádku, Británie zvažuje sankce

foto Motorový člun íránských revolučních gard a britský ropný tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu.

Teherán/Londýn - Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku. Prohlásil to dnes šéf úřadu spravujícího přístavy v íránské provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt již v sobotu uvedl, že reakce Británie bude rázná. Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood dnes v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat. Britská média hovoří o možném zavedení sankcí. Podle Londýna se tanker v době incidentu pohyboval v ománských teritoriálních vodách.

"Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás," sdělil podle agentury Reuters Afifipúr. V sobotu tento činitel uvedl, že posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.

Tanker plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností Stena Bulk zadržel Írán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se plavidlo před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazilo s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtělo pomoci. Gardy tanker přinutily přistát v Bandar-Abbásu.

Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí. V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách.

Britský ministr zahraničí Hunt již v sobotu řekl, že reakce Británie bude rázná. Dal rovněž najevo obavy, že Írán se vydal na "nebezpečnou cestu". Později telefonicky hovořil se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem a vyjádřil mimořádné zklamání Londýna v souvislosti se zadržením lodi. Zaríf podle íránských médií během telefonátu Huntovi řekl, že zadržení lodi musí být vyřešeno právní cestou, protože plavidlo porušilo předpisy týkající se námořní dopravy.

Náměstek ministra obrany Ellwood televizi televizi Sky News řekl, že Londýn vybírá z řady možností, jak na zadržení tankeru reagovat. Na otázku, zda Londýn uvažuje o sankcích, náměstek sdělil, že vláda zváží řadu možností, přičemž se bude radit i s mezinárodními spojenci.

Britský list The Daily Telegraph nicméně již nyní píše, že Hunt oznámí buď již dnes nebo v pondělí zavedení diplomatických a ekonomických sankcí vůči Íránu, nejspíš i zmrazení účtů.

Británii již v sobotu podpořily Francie a Německo, které zadržení tankeru Íránem odsoudily jako podkopávání snah o uvolnění napětí. Svůj postup hodlají s Británií koordinovat i Spojené státy, které zároveň oznámily vyslání 500 vojáků do Saúdské Arábie. Rusko, které má na palubě britského tankeru své námořníky, se podle moskevských médií pokouší s íránskou stranou spojit a zjistit víc o jejich osudu.

Zpravodajská stanice BBC informovala, že se objevil záznam radiové komunikace mezi fregatou britského námořnictva Montrose s loděmi íránských revolučních gard v době, kdy zasahovaly proti tankeru Stena Impero. Na záznamu je slyšet, jak Íránci po tankeru chtějí, aby změnil kurz, a říkají: "Jestliže poslechnete, nic se vám nestane." Britská válečná loď následně připomíná posádce tankeru jejich práva: "Jestliže projíždíte mezinárodně uznávaným průlivem, podle mezinárodního práva nesmí být váš průjezd narušen či zablokován."

A Britové rovněž vyzývají gardy, aby nechali tanker plout. "Prosím, potvrďte, že nemáte v úmyslu porušit mezinárodní právo a nezákonně vstoupit na palubu," varuje fregata íránské lodě. Gardy na to reagují prohlášením, že jen chtějí na plavidlu provést bezpečnostní kontrolu. Jak poznamenala BBC, fregata Montrose byla kvůli incidentu sice zalarmována, ale nacházela se příliš daleko na to, aby mohla zadržení tankeru zabránit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď