Porušování lidských práv se stalo na Ukrajině rutinou, uvedl vysoký komisař OSN

foto Ilustrační foto - Tělo mrtvého civilisty ve městě Buča 3. dubna 2022. 

Ženeva (Švýcarsko) - Vážné porušování lidských práv na Ukrajině se v uplynulém roce, kdy země čelila ruské invazi, stalo "skandální rutinou". Dnes to řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Podle něj se konflikt vyvolaný Moskvou nějakým způsobem dotknul zhruba pětiny lidstva. Při vystoupení před Radou OSN pro lidská práva mimo jiné zopakoval zjištění inspekční komise, podle které se mučení a nezákonného zabíjení válečných zajatců dopouštěly ruské i ukrajinské síly. Kyjev tato tvrzení už dříve kritizoval.

Podle Türka lidé na Ukrajině čelí "strastem a masivním ztrátám". Podle údajů OSN od začátku konfliktu na Ukrajině zemřelo zhruba 8400 civilistů a přes 14.000 lidí bylo zraněno. "Tyto údaje jsou ale jen špičkou ledovce," uvedl komisař OSN. Podle něj většinu úmrtí civilistů způsobily útoky ruské armády na obytné čtvrtě.

Konflikt se podle Türka dotýká i velkého počtu lidí mimo Ukrajinu, a to kvůli růstu cen potravin či energií. Podle odhadu OSN zhruba 71 milionů lidí se kvůli ruské invazi propadlo do chudoby a zhruba 1,6 miliardy lidí, což je zhruba pětina lidstva, se konflikt dotknul jiným způsobem.

"Tato ničivá válka nás vzdaluje od úkolu, který spočívá ve vytvoření podmínek pro naše přežití," dodal Türk. Vyzval přitom k okamžitému ukončení "tohoto šílenství".

Vysoký komisař OSN pro lidská práva také zopakoval zjištění inspekční komise OSN, že mučení a nezákonného zabíjení válečných zajatců se dopouštěly obě strany konfliktu, tedy nejen Rusové, ale také Ukrajinci. Türk dodal, že ukrajinské úřady umožnily vstup komisařům OSN do zajateckých táborů pod jejich kontrolou, zatímco Rusko tak neučinilo.

"To odmítnutí přístupu (do táborů) rovněž znamená, že nelze srovnávat počty případů," uvedl Türk. Komise ve své zprávě píše o hromadné popravě 15 ukrajinských válečných zajatců a 25 ruských zajatců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď