Poruch příjmu potravy u náctiletých přibylo od roku 2016 skoro o dvě třetiny

foto Ilustrační foto - Italský fotograf Oliviero Toscani znovu mezi italskou veřejností vyvolal emoce svým posledním šokujícím propagačním dílem, fotografií mladé ženy, zcela nahé a nesmírně vyzáblé. Dílo je součástí kampaně pro italský módní dům pod titulkem Ne anorexii. Reklama měla svou premiéru na počátku milánského módního týdne. Objevila se na dvojstraně věnované milánským přehlídkám v deníku La Repubblica i v dalších novinách stejně jako na billboardech po celé zemi. Na snímku je billboard v Miláně.

Praha - Poruch příjmu potravy u mladých ve věku 15 až 19 let přibylo podle odborníků mezi roky 2016 až 2021 skoro o dvě třetiny. Předloni jich bylo 2383, o pět let dříve 1449. Celkově se s nimi potýká skoro osm procent populace, na počátku 21. století to bylo 3,5 procenta. V tiskové zprávě k Mezinárodní interdisciplinární konferenci o poruchách příjmu potravy a obezitě, která ve čtvrtek začíná v Praze, o tom informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Odborníci se zabývají i přenosem duševních nemocí, včetně těchto poruch, z rodičů na děti. "Onemocnění se netýká jen jedinců samotných, ale celých rodin, ve kterých se může přenášet z jedné generace na další, a to jak geneticky, tak vlivem jídelního chování v rodině," uvedla předsedkyně Sekce pro poruchy příjmu potravy odborné společnosti psychiatrů Hana Papežová.

Podle současných výzkumů žije v rodinách s duševním onemocněním rodičů zhruba každé šesté dítě. Tyto děti často v tichosti trpí emoční nestabilitou svých rodičů způsobenou jejich duševním onemocněním, stigmatem psychiatrické diagnózy a společenskou izolací rodiny.

"U dětí duševně nemocných rodičů je až padesátiprocentní pravděpodobnost, že se u nich vyvine duševní onemocnění," doplnila Papežová. Psychické potíže podle odborníků prožívají až tři čtvrtiny těchto dětí, nejčastěji pocity viny, studu a úzkosti. Děti rodičů, kteří se sami potýkají s poruchami příjmu potravy, přejímají podle psychiatrů rodičovské vzory, mají narušené jídelní chování a přehnané zaměření na vzhled a váhu.

Výzkumníci se věnují také vlivu poruch příjmu potravy na střevní mikrobiom. "Z oblasti biologického výzkumu se nejvíce věnujeme střevnímu mikrobiomu, který je u poruch příjmu potravy ovlivněn a zpětně může ovlivňovat průběh onemocnění," dodala. Dalším tématem je vliv rodiny a školy na poruchy příjmu potravy, případně jejich výskyt u vrcholových sportovců.

Anorexie, tedy duševní onemocnění charakterizované neustálou snahou hubnout, má ze všech psychiatrických diagnóz nejvyšší úmrtnost. Pacienti mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy.

Přibývá také lidí s poruchou příjmu potravy, která se projevuje přejídáním. Potýkalo se s ním ve svém životě přibližně 2,8 procenta žen a procento mužů. Mezi obézními lidmi jich může být podle odborníků i více než 40 procent. Mezi poruchy příjmu potravy odborníci řadí i excesivní cvičení, kdy pacient sportuje víc, než je pro něj zdravé.

Konference připomene také výročí 40 let od založení Jednotky pro poruchy příjmu potravy 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a 20 let od vzniku tamějšího denního stacionáře. "Za 40 let existence lůžkového zařízení jsme měli celkem 2471 hospitalizací, denním stacionářem prošlo za 20 let jeho působení kolem 1400 pacientů," uvedla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď