Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

foto Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa vhazuje hlasovací lístek do volební urny během prezidentských voleb ve městě Celorico de Basto.

Lisabon - Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle téměř kompletních výsledků dnešních voleb s přehledem obhájil mandát, hned v prvním kole se mu podařilo získat přes 61 procent hlasů. Po sečtení hlasů z téměř 99 procent volebních obvodů o tom informovaly světové tiskové agentury. De Sousa, který je zástupcem pravého středu, tak v čele Portugalska bude dalších pět let.

Žena v Lisabonu vhazuje 24. ledna 2021 do volební urny hlasovací lístek z prezidentských voleb v Portugalsku. Na druhém místě byla se ziskem 12,5 procent kandidátka socialistů Ana Gomesová, jen těsně za ní byl v neúplných výsledcích s 11,9 procenty pravicový populista André Ventura ze strany Chega (též CHEGA!, portugalsky Dost!). Pravděpodobně se mu tak nepodaří dosáhnout kýžené druhé pozice, jeho výsledek je však podle agentury AFP potvrzením rostoucího vlivu pravicového populismu v zemi. Portugalska se dosud tento politický trend pozorovaný v řadě jiných zemí netýkal.

K volebním urnám letos přišlo necelých 40 procent voličů, což je méně než v předchozích letech. Zřejmě se tak potvrdily obavy, že mnoho voličů zůstane doma kvůli strachu z nákazy koronavirem. Nevyplnily se ale nejčernější předpovědi, které odhadovaly, že volební účast spadne až ke 20 procentům. Podle průzkumů před volbami se dvě třetiny Portugalců domnívaly, že by hlasování mělo být vzhledem k pandemii odloženo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď