Portugalské předsednictví: vakcíny, obnova a transformace

foto Portugalský premiér António Costa v Evropském parlamentu.

Poslanci Evropského parlamentu projednali program půlročního předsednictví Portugalska v Radě EU. Přítomen byl premiér António Costa. Ten připomněl, že prioritami pro toto období bude úspěch očkování proti covidu-19, dosažení ekonomické a sociální obnovy založené na digitalizaci a nových přístupech v ochraně klimatu. Členské státy vyzval, aby při naplňování těchto cílů co nejvíce spolupracovaly, protože mezinárodní solidarita bude klíčovým předpokladem po překonání virové epidemie a jejích následků.

António Costa současně připomněl, že není vyšších a nižších priorit. Apeloval na přítomné a ostatní země, aby nepolevovaly v úsilí zachovat planetu pro příští generace. Pod heslem „Time to Deliver” (přeneseně Čas na dodržení slibu) se jeho portugalské předsednictví zaměří na přijetí Evropského klimatického zákona a na posílení globálního partnerství s Velkou Británií, USA,a Latinskou Amerikou. Jihozápadní výspa EU rovněž uspořádá, pokud to okolnosti dovolí, summit unie s Indií v Portu. Jeho agenda bude věnována digitalizačním tématům, investicím, farmaceutickým produktům, vědě a výzkumu kosmu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu.Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tyto důrazy přivítala a ujistila, že komise bude aktualizovat svou průmyslovou strategii. Stane se tak v zájmu vytvoření kvalifikovaných pracovních míst v post-covidové éře. „Zelená, digitální a férová obnova musí znamenat obnovu pracovních příležitostí,” dodala.

Europoslanci vyslovili nad portugalskými návrhy spokojenost. Ocenili fokus jejich unijního řízení na hospodářská a sociální témata,. Odsoudili postupy členských států „na vlastní pěst” v otázkách vakcinace a vznesli požadavek, aby se plán ekonomického oživení tlačil na vznik nových pracovních míst a snížil na minimum případné sociální nerovnosti. Zároveň vyslovili přání, aby scénář obnovy šel ruku v ruce s požadavky na digitalizaci a zelenou ekonomiku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď