Porota odsoudila bývalého policistu New Yorku za násilí při vpádu do Kapitolu

foto Ilustrační foto - Příznivci prezidenta Donalda Trumpa prolamují bariéry před budovou Kapitolu.

Washington - Soudní porota ve Washingtonu dnes uznala někdejšího člena newyorské policie vinným z napadení strážce zákona při nepokojích z loňského 6. ledna, kdy dav příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa vtrhl do sídla amerického Kongresu. Porotci odmítli argument obžalovaného, že jednal v sebeobraně, když udeřil washingtonského policistu tyčí a povalil jej k zemi, informovala americká média.

Thomas Webster, kterému je dnes 56 let, čelil šesti různým obviněním, včetně napadení "nebezpečnou zbraní". Za tu byla považována kovová tyč od vlajky, kterou Webster použil při konfrontaci se strážníkem Noahem Rathbunem u policejní barikády. Obžalovaný své jednání podával jako sebeobranu a obviňoval Rathbuna z vyprovokování násilí. Bývalý dlouholetý policista je prvním obviněným v kauze 6. ledna, který byl souzen za napadení, a také prvním, který se před porotou hájil s odkazem na sebeobranu.

Porota ovšem uznala jeho vinu ve všech šesti bodech, a to po necelých třech hodinách jednání, uvádí agentura AP. "Asi jsme byli všichni překvapeni, že se vůbec takto snažil hájit," uvedl po oznámení verdiktu jeden z členů poroty, který si nepřál být jmenován. "Jednomyslně jsme se shodli, že v tomto případě o žádné sebeobraně nemohla být řeč," dodal.

Oznámení výše trestu je naplánované na 2. září. V souvislosti s nejzávažnějším bodem hrozí Websterovi až 20 let vězení, konečný trest bude ale pravděpodobně výrazně nižší. I tak by případ někdejšího strážce zákona mohl přinést nejtvrdší trest v souvislosti s povolebními nepokoji v Kapitolu. Dosud je rekordem 63 měsíců za mřížemi, které soudce uložil rovněž za boje s policisty. Obžalovaný Robert Palmer ovšem na rozdíl od Webstera přiznal vinu a u soudu uvedl, že se za své činy stydí.

Proces s Websterem je čtvrtým soudem souvisejícím s násilnostmi 6. ledna, v němž rozhodovala porota. V předchozích třech případech byli obžalovaní rovněž uznáni vinnými ve všech bodech. Kromě toho přiznalo vinu dalších asi 250 lidí. Ve dvou případech o vině či nevině rozhodoval soudce, přičemž jednoho obžalovaného zprostil viny úplně a druhého částečně.

Vláda USA v souvislosti s napadením sídla Kongresu vznesla obvinění proti přibližně 800 lidí. Zhruba takový počet podle odhadů pronikl do budovy Kongresu, když k ní dva měsíce po prezidentských volbách dorazily tisíce stoupenců poraženého Trumpa vyburcované jeho lživým příběhem o ukradeném vítězství. Nepokoje narušily proces potvrzení výsledků voleb a vyžádaly si pět mrtvých a desítky zraněných.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď